Trendy tagy válka na Ukrajině Výměna manželek 2023 Survivor 2023 Petr Pavel

Babišův muž ve střetu zájmů? Kampaň mu dělá člen rady, která dohlíží na nezávislost médií

Andrej Babiš se svým právním zástupcem a bodyguardy.
Zdroj: eXtra.cz/Renata Bušková
předvolební kampaň

Člen Rady pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) a expert na marketing a média Daniel Köppl podle Pirátů porušuje zákon. Je totiž zároveň členem marketingového týmu Andreje Babiše, což je podle nich střet zájmů. Sám Köppl však podezření odmítá. „Má to jedinou vadu, nejsem v žádném kampaňovém týmu,“ řekl deníku Echo24. Některé fotografie ho však usvědčují z toho, že působí v okolí Andreje Babiše a dokonce s Markem Prchalem chodil na akce, na nichž vystoupili protikandidáti expremiéra.

Piráti plánují prošetřit Daniela Köppla, který je členem Rady pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) a expert na marketing a média. Důvodem jsou vazby Köppla na Andreje Babiše. Podle Pirátů má být expremiérovým marketingovým poradcem, což koliduje se zákonem. V něm stojí, že členové rady nesmějí působit v žádné straně, hnutí a v jejich prospěch.

Babiš torpéduje nezávislost médií

„Babiš opět torpéduje nezávislost médií. Člen jeho kampaňového týmu Daniel Köppl je zároveň členem Rady pro rozhlasové a televizní vysílání. Zákon ale říká, že ,Členové Rady nesmějí zastávat funkce v politických stranách nebo hnutích a vystupovat v jejich prospěch‘. Prověříme to!“ napsali Piráti na svém Twitteru. „Má to jedinou vadu, nejsem v žádném kampaňovém týmu,“ odmítl pro Echo24 obvinění sám Köppl.

Köppl se v mediálním prostředí pohybuje dlouho. Mimo jiné působil jako mluvčí ministerstva zdravotnictví za vlády bývalého premiéra a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše. V letech 2013 až 2020 pak pracoval pro mediální společnost a vydavatelství Empresa Media Jaromíra Soukupa.

„Jsem v pozici asistenta pana (místopředsedy Sněmovny) Karla Havlíčka (ANO), takže občas jsem na některých jednáních, to je pravda, ale z pozice asistenta. Na té kampani nepracuji,“ řekl Köppl Echu24 s tím, že jeho práce s kampaní nemá nic společného a „maximálně přenáší informace z jedné strany na druhou“.

Jenže Köppla částečně usvědčují fotografie, které sdílel na svém Facebooku například Zdeněk Šarapatka. Na prvním snímku se objevuje s Babišovým poradcem Markem Prchalem na představování prezidentských kandidátů na Právnické fakultě Univerzity Karlovy. Expremiér se přitom vystoupení nezúčastnil. Na druhém snímku je pak Köppl viděn v úzkém Babišově kruhu. 

Redakce eXtra.cz ohledně činnosti Köppla kontaktovala Babišův štáb, vyjádření se nám však nedostalo, a to ani ohledně toho, proč jeho tým chodil na akce protikandidátů, když on sám na nich chyběl.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy