Trendy tagy válka na Ukrajině Agáta Hanychová Eliška a Damián Love Island 2023

Babišovy mítinky: Policejní prezident prověří muže s kšiltovkou i zakleknutí školáka

Martin Vondrášek
Zdroj: Policie ČR
+ Další 4 fotografie
policie

Policejní prezident Martin Vondrášek nechce ohledně zákroků na setkáních poslance ANO a bývalého premiéra Andreje Babiše činit předčasné soudy, jednání jihočeských policistů ale zároveň nechce omlouvat. Spis s informacemi o zákroku v Borovanech policie předala Generální inspekci bezpečnostních sborů (GIBS). Vondrášek to dnes řekl na tiskové konferenci po setkání s jihočeským krajským policejním ředitelem Luďkem Procházkou.

Policie čelí kritice kvůli policejnímu zákroku proti školákovi při setkání Babiše s voliči v Borovanech na Českobudějovicku. Neuniformovaní policisté při zákroku zaklekli čtrnáctiletého autistického chlapce, který odnesl Babišovi reproduktor. Na incident v Borovanech upozornil server Respekt.

Policisté školáka odvezli na služebnu, jeho matku podle serveru odmítli vzít s sebou. Vondrášek upozornil, že v Borovanech se policisté před zákrokem opakovaně prokázali, zasáhli až poté, kdy mladík neuposlechl jejich výzvy.

Pokud bude GIBS v jednání policistů spatřovat trestný čin, zahájí s nimi trestní řízení. V opačném případě se věc vrátí policii, která vyhodnotí případnou odpovědnost a s policisty může zahájit kázeňské řízení.

Policistu s babišovskou kšiltovkou nejspíš nemine trest

Jeden ze zasahujících policistů měl mít navíc v průběhu setkání na hlavě kšiltovku s heslem Babišovy kampaně. "Nechci předjímat šetření, ale předpokládám, že minimálně tato záležitost bude součástí kázeňského řízení," řekl Vondrášek.

„Zhlédl jsem videa z Borovan, seznámil jsem se s prvotním šetřením událostí. Dnes jsem veškerý spisový materiál poslal Generální inspekci bezpečnostních sborů (GIBS). Když má policista kšiltovku s fotkou politického subjektu a zaklekává v místě krku zajištěnou osobu, tak musím konat,“ doplnil.

„Jako policejní prezident i občan země si vážím jejího demokratického zřízení. Můžeme se pokojně shromažďovat a vyjadřovat svoje názory. Policii musí být jedno, kdo jaké názory vyjadřuje, musí postupovat nestranně. Z medializovaných výstupů nejsem šťastný,“ uvedl podle serveru iDnes.cz Vondrášek.

Jak dále uvedl, policisté na místě jsou u každé akce, kde se očekává případný konflikt. Úkolování policistů ze strany Babišovy ochranky vyloučil, policie podle něj běžně komunikuje s pořadateli každé akce.

Vondrášek: Agresivita odpůrců Babiše roste

„Ta míra agrese, zloby a vulgarit ze strany odpůrců ale stále roste,“ dodal policejní prezident. GIBS už během dneška potvrdila, že spis s informacemi o zákroku v Borovanech od policie převzala. "Můžeme potvrdit, že jsme dnešního dne od Policie České republiky převzali spisový materiál týkající se služebního zákroku provedeného v Borovanech. Ubezpečujeme veřejnost, že záležitost bude z naší strany důkladně a objektivně prošetřena," uvedla na stránkách mluvčí inspekce Ivana Nguyenová.

V pondělí bude mít Vondrášek jednání s krajskými a územními policejními řediteli, kde bude mimo jiné apelovat na to, aby na shromážděních převládala služba uniformované policie a antikonfliktních týmů a aby se rizikovějších shromáždění účastnil i úřad vnitřní kontroly policie.

Nejde o první incident na setkáních s voliči, která pořádá v regionech šéf hnutí ANO a bývalý premiér Babiš. Kritiku vzbudil i postup neuniformovaných policistů v souvislosti se středečním Babišovým mítinkem v Českém Krumlově. Z akce tam odvedli ženu protestující proti Babišovi do neoznačeného auta a odvezli ji na služebnu. Policie k tomu uvedla, že postup a taktiku policistů prověří policejní úřad vnitřní kontroly a že žena policistu v civilu napadla. Ona sama řekla deníku Forum24, že udeřila muže, který do ní během akce strkal, aniž věděla, že jde o policistu v civilu.

Rakušan chce prošetření excesů a potrestání policistů

Vondrášek dnes řekl, že v tomto případě se bude zásahem zabývat úřad vnitřní kontroly policejního prezidia, závěrečnou zprávu by měl předložit do konce příštího týdne.

S Vondráškem se v pondělí sejde také ministr vnitra Vít Rakušan (STAN), následně se závěry jednání společně seznámí veřejnost. Uvedl, že bude od policie požadovat prošetření excesu, kázeňské postihy pro chybující policisty, představení taktiky policie při podobných akcích a také to, aby byli policisté v těchto případech vždy viditelně označeni.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy