Trendy
Výměna manželek 2024 válka na Ukrajině Survivor 2024 Survivor 2024 - aktuálně

Babišovy fanouškovské stránky? Spravuje je jeden z největších proruských aktivistů v Česku

Andrej Babiš: Jeho fanouškovské stránky spravuje Robert Vinogradov
Zdroj: Profimedia
Podpora z Ruska

Nenávistné komentáře, dezinformace, urážky a polopravdy. Tak by se dal shrnout pohled na fanouškovskou facebookovou stránku "Andrej Babiš prezidentem", která sdružuje expremiérovy nejradikálnější fanoušky. Má 43 tisíc členů a jak zjistil iRozhlas, v jejím čele stojí jeden z největších proruských aktivistů v Česku, Robert Vinogradov.

Je jen málo lidí v Česku, kteří podlézají Rusku více než Robert Vinogradov. Vždy hájil proruské zájmy, pořádal demonstrace a dokonce měl podle reportáže iRozhlasu čilé styky s agenty ruské tajné služby FSB. Spolu s poslancem Jaroslavem Foldynou, který se mimochodem se šéfem hnutí ANO sešel ihned po volbách, se podíleli třeba na každoročním vítání Nočních vlků, motorkářů z Ruska.

Skupina na Facebooku s více než 40 tisíci členy má poměrně barvitou historii. Před minulými prezidentskými volbami podporovala Miloše Zemana a sdílela dezinformace a nepravdy o jeho tehdejším soupeři Jiřím Drahošovi. Pak změnila účel a teď slouží Andreji Babišovi. Nejdříve proto, aby se stal premiérem, od loňského roku pak prezidentem.

Je to člověk, který má nějakou politickou minulost, byl ministrem financí, byl premiérem, takže známe jeho ctnosti i nectnosti. A hlavní můj důvod, proč podporuju Andreje Babiše, je ten, že vím, že je to vlastenec, že má svoji hlavu a určitě se nenechá tak snadno manipulovat nikým,“ řekl Vinogradov iRozhlasu. Jak se nechá manipulovat, jeho soupeř však nevysvětlil.

Babiš: Já tu stránku neznám

Každý, kdo podpoří Babišova protikandidáta, je ve skupině posílán do bojů na Ukrajině, členové skupiny obviňují média z toho, že podle nich příliš informují z akcí na podporu Petra Pavla. Objevují se i falešná svědectví, kdy údajné autobusy sváží Petru Pavlovi na mítinky komparzisty. Nic z toho nikdy nebylo prokázáno a neobjevily se pro ně žádné důkazy. Ty však Babišovi příznivci zpravidla nepotřebují.

„Když ji neznám, tak samozřejmě se distancuju. Já tu stránku neznám, ale když je prokremelská, tak se distancuju určitě,“ řekl Andrej Babiš Radiožurnálu po jednom z volebních mítinků v Brně.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy