Trendy tagy válka na Ukrajině Agáta Hanychová Eliška a Damián Love Island 2023

Babišova ochranka jezdí v autě s majákem: Policie řekla, zda jde o porušení zákona

Ochranka Andreje Babiše má v autě maják. Ten však nesmí používat.
Zdroj: Jiří Masojídek/eXtra.cz
+ Další 3 fotografie
Ochranka

Andrej Babiš na mítinky s voliči sice jezdí obytňákem, rozhodně však ne sám. Po Čechách ho doprovází i ochranka, která samozřejmě nechyběla ani během návštěvy Ústeckého kraje. Tam dorazila v černé škodovce s kouřovými skly, přičemž měla v autě nainstalovaný maják s modrým světlem. K jeho použití přitom nemají oprávnění. Jak ale uvedla ústecká policie pro eXtra.cz, ochranka žádný zákon neporušila. Stalo by se tak, kdyby ho zapnula. I přesto je zvláštní, že ho vůbec v autě má.

Během výjezdu Andreje Babiše do Ústeckého kraje bylo přítomno hned několik složek, které se staraly o to, aby nedošlo k problémům. Kromě policistů v uniformách i v civilu a antikonfliktního týmu byl expremiér obklopen i ochrankou. Ta na mítinky dorazila v černé škodovce s kouřovými okny. Zajímavé pak bylo, že měla v autě maják s modrým světlem, což zachytili fotografové eXtra.cz.

Redakce eXtra.cz proto zaslala fotografii řidičů ústecké policii z dotazem, zda jde o jejich příslušníky. Auto by tomu totiž napovídalo. "K tomu, zda je nebo není nějaké konkrétní vozidlo policejní, se nebudeme vyjadřovat," reagovala pro eXtra.cz komisařka Ilona Gazdošová. Bylo by však zvláštní, kdyby šlo o policii, jelikož muži nosili kartičky s nápisy security, zavěšené na klíčenkách hnutí ANO.

Pokud jde ale o ochranku, ze zákona by nesměla použít modrý maják. "Obecně ale lze říci, že pokud vozidlo stojí zaparkované a maják není v provozu, ničeho se majitel nedopouští. V případě, že by vozidlo s majákem jelo (bylo v provozu), zjišťovalo by se, zda má k použití majáku oprávnění," uvedla Gazdošová. Ochranka se tedy prohřešku nedopustila. Nabízí se ale otázka, proč maják v autě má.

Maják pro vládní činitele

Podle Gazdošové je kromě složek IZS mnoho dalších vozidel, která mohou být majákem vybavena a jsou uvedena v zákoně. "Je to například i vozidlo členů vlády, předsedy Senátu, předsedy Poslanecké sněmovny a další," vysvětlila policistka. Babiš však již nějaký čas nezastává žádnou ze jmenovaných funkcí. Nicméně je možné, že ochranka maják využívala, když byl premiérem.

Jak uvádí portál zdopravy.cz, ze zákona smí jezdit s modrým majákem prezident republiky, předsedové Poslanecké sněmovny a Senátu, ministři, tři velitelé Armády České republiky a náměstek ministra vnitra pro vnitřní bezpečnost. "Nařízení současně řeší i majáčky pro složky integrovaného záchranného systému i energetiky nebo dopravní podniky. Mohou je ale použít jen při zásahu," píše portál.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy