Trendy
válka na Ukrajině Výměna manželek 2024 MS v hokeji 2024 Survivor 2024 - aktuálně

Babiše nechtějí za prezidenta ani tihle členové ANO. Budou volit Petra Pavla

Kandidát na prezidenta Andrej Babiš.
Zdroj: Petr Hloušek / Právo / Profimedia
volba prezidenta

Andrej Babiš se musí potýkat s nepříjemnou situací. Dva vysoce postavení politici z hnutí ANO dali otevřeně najevo, že ho nebudou volit v prezidentské volbě. Jde o místopředsedu hnutí a hejtmana Moravskoslezského kraje Iva Vondráka, který se se svým záměrem svěřil Seznam Zprávám, a ostravského primátora Tomáše Macuru. Oba dva chtějí volit Petra Pavla.

Místopředseda ANO a hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák nebude v prezidentských volbách volit předsedu hnutí a bývalého premiéra Andreje Babiše. Míní, že to není funkce pro něj. Hlas dá generálovi Petru Pavlovi. Vondrák to řekl v podcastu serveru Seznam Zprávy Ptám se já.

"Doba chce někoho, kdo bude příkopy zahlazovat, a ty jsou velmi hluboké. Neříkám, že někdo další z kandidátů toho bude schopen, ale myslím, že to není funkce pro Andreje Babiše," uvedl Vondrák. Zdůraznil ale, že Babišovu kampaň vnímá jako pozitivní. Nechce, aby někdo jeho vyjádření bral jako výzvu, názor by si lidé měli udělat sami. "Nemyslím si, že všichni členové ANO budou volit Andreje Babiše. Myslím, že jeho úloha je jinde," podotkl.

Před pěti lety volil Jiřího Drahoše, letos svůj hlas dá Pavlovi. "Připadá mi jako člověk, který se dokáže přesně vyjadřovat, má řekněme temnou část minulosti, o tom není sporu, ale nemůžu také říct, že jsem naprosto čistý člověk. Kdo nežil v té době, neví, jaké to bylo a jaké podmínky byly kladeny. Vnímám to zatím takto," řekl Vondrák v podcastu. Dodal, že Pavel byl oceněn Moravskoslezským krajem za obranu České republiky.

Tomáš Macura: Babiš nenaplňuje ideály spojené s funkcí prezidenta

V hnutí ANO není s tímto přístupem osamocen. Druhým vysoce postaveným politikem, který chce volit Pavla, je ostravský primátor Tomáš Macura. „Pana Andreje Babiše volit nebudu. K osvobozujícímu rozsudku v kauze Čapí hnízdo mu gratuluji, nic to ale nemění na mém postoji, že jako osoba nenaplňuje mé představy a ideály, které si spojuji s funkcí prezidenta republiky. Považuji přitom prezidentskou volbu za ryze osobní záležitost, na kterou se nevztahuje žádná ‚stranická disciplína‘,“ uvedl Macura pro Hospodářské noviny.

Podle posledního průzkumu, který zveřejnila agentura Median, by první kolo vyhrál Pavel se ziskem 29,5 procenta hlasů před Babišem, který by získal 26,5 procenta hlasů. Bývalá rektorka Mendelovy univerzity Danuše Nerudová by skončila třetí se ziskem 21 procent. Ve druhém kole by Babiše porazili Pavel i Nerudová se ziskem tří pětin hlasů, jak uvádí ČTK.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy