Trendy tagy válka na Ukrajině Výměna manželek 2023 Survivor 2023 Petr Pavel

Babiš s Pavlem si šli v debatě po krku. Expremiér se pak zesměšnil při neznalosti zeměpisu

Debata Andrej Babiš a Petr Pavel: Kandidáti si šli po krku, expremiér se zesměšnil
Zdroj: Renata Bušková/Jiří Schott/koláž eXtra.cz
+ Další fotografie
volba prezidenta

Prezidentští kandidáti Petr Pavel a Andrej Babiš se poprvé po prvním kole prezidentských voleb setkali ve společné debatě na serveru Deník.cz. Od počátku do sebe hlavní rivalové šli. Zatímco Babiš Pavlovi vyčítal, že je provládním kandidátem, podle Pavla pracuje pro Babiše proruská scéna.

Kandidáti na prezidenta Petr Pavel a Andrej Babiš (ANO) se dnes dopoledne střetli v první vzájemné debatě po prvním kole voleb na serveru Deník.cz. Vyjadřovali se k válce na Ukrajině, přístupu ke svobodě nebo mluvili o pomoci českým občanům. Podle Pavla pro jeho soupeře pracuje proruská scéna, podle Babiše je Pavel naopak vládním kandidátem. Do debaty se oba kandidáti přihlásili přes video ze svých kanceláří.

Provládní nebo proruský kandidát

Podle Pavla voliči ve druhém kole prezidentské volby rozhodnou nejen o nástupci Miloše Zemana na Pražském hradě, ale také o tom, jaký svět chtějí - zda se v něm budou ctít pravidla a důstojnost, nebo zda v něm bude vládnout chaos a lidé se v něm budou osočovat. Babiš naopak řekl, že pokud by byl zvolen, byl by nadstranickým prezidentem a pomáhal by lidem.

Pavla opakovaně označil za vládního kandidáta, protože říká stejné věci jako vláda. "Pokud já jsem provládním kandidátem, pan Babiš je prohradním kandidátem. Je kandidátem proruského tábora v této zemi," řekl Pavel.

Balkán podle Babiše není v Evropě

Babiš zopakoval, že by na Hradě udělal vše pro to, aby skončila válka na Ukrajině. Pavel naopak odmítl, že by strašil válkou, jak ho obviňuje šéf hnutí ANO. Řekl, že naopak celý svůj život se válkám snažil zabránit. Billboardem, na kterém Babiš slibuje, že nezavleče Česko do války, protože je diplomat a ne voják, podle Pavla jeho protikandidát přestřelil.

Silnou reakci na sociálních sítích pak vyvolal Babišův výrok, že "máme v Evropě od druhé světové války trvalý mír". Když mu Pavel odvětil, že zapomněl na válku na Balkáně, Babiš řekl "já jsem mluvil o Evropě", jako by balkánské země do Evropy nepatřily.

Babiš Pavla s odkazem na dřívější vyjádření také obvinil, že chce omezovat svobodu slova. Pavel to odmítl, svá předchozí slova vysvětlil tak, že žádná neomezená svoboda neexistuje.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy