Trendy
Výměna manželek 2024 Sedm schodů k moci eXtra na Ukrajině Oktagon 54 Survivor 2024

Babiš obviňuje Pavla, že prahne po válce: Sám chtěl přitom posílat vojáky na mise bez souhlasu parlamentu

Andrej Babiš útočí na Petra Pavla: Chce válku, říká, a zapomíná, co sám v minulosti požadoval
Zdroj: kolář eXtra.cz/ eXtra/Renata Bušková,Jiří Schott/
+ Další 2 fotografie
prezidentské volby

Andrej Babiš spustil další část své prezidentské kampaně. V ní obviňuje Petra Pavla, že pokud by vyhrál volby, zatáhl by Česko do války. To ale ve skutečnosti z prezidentského mandátu není možné, protože k tomu hlava státu nemá pravomoci. Byl to přitom Babiš, kdo před pár lety chtěl prosadit změnu zákona, aby se mohli vysílat vojáci do cizích zemí bez souhlasu parlamentu, jak uvedl tehdy iDnes.

Andrej Babiš se na své sobotní tiskovce, kde nechyběla redakce eXtra.cz, chlubil tím, že vedl pozitivní kampaň, následně však prohlásil hned několik dezinformačních výroků. Přirovnal například Petra Pavla k Putinovi

"Víte, ve které zemi v Evropě je prezidentem komunistický rozvědčík? Ano, v Rusku. Putin byl vysazen v 80. letech jako agent v Berlíně. A na to byl připravován i generál Pavel, aby byl vysazován v týlu nepřítele a získával lidi pro spolupráci. Považuji to za absurdní," prohlásil expremiér a dál svého protikandidáta obvinil, že chce "zatáhnout válku do Evropy".

Babiš chtěl změnit pravomoce

V podobném duchu je text i na Babišových bilboardech. "Nezavleču Česko do války. Jsem diplomat, ne voják," stojí na reklamních plochách, které používá expremiér ke kampani. Tím přímo poukazuje na to, že kdyby se prezidentem stal Pavel, bude pro to, aby se Česko války přímo účastnilo. Tyto výroky Petr Pavel prostřednictvím svého Twitteru dementoval. Ostatně prezident ani nemá pravomoce zatáhnout svou zemi do války či do ní naopak posílat vojáky.

Paradoxní je, že právě to se Babiš snažil v nedávných letech změnit. Když byl premiérem, prosazoval zákon o vysílání vojáků do ciziny bez souhlasu parlamentu, jak psal iDnes.To vše před třemi lety. Zapomněl Babiš od té doby, za co se zasazoval? Nebo je to pouze jedna z dalších strategií, jak si naklonit nerozhodné voliče na svou stranu? Podle toho, co všechno obsahoval expremiérův projev, spíše se jedná o druhou možnost.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy