Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině MasterChef Česko 2022 komunální volby 2022

Babiš obvinil vládu z manipulace s policií: Budu volat Rakušanovi, zuří politik

Materiály jsou recyklované. Novinkou jsou pouze samolepky.
Zdroj: eXtra.cz - Jiří Masojídek
+ Dalších 9 fotografií
Napadení

Andrej Babiš na návštěvu Českého Krumlova rozhodně nebude vzpomínat v dobrém. Část tamních občanů expremiéra neuvítala zrovna přívětivě, po příjezdu obytňákem ho vypískala a počastovala vulgarismy. Jak šéf hnutí ANO prozradil redakci eXtra.cz, došlo dokonce k potyčce mezi jeho odpůrci a policií, která podle něj jednala nedostatečně. Kvůli reakci jednoho ze strážníků chce Babiš dokonce volat ministrovi vnitra Vítu Rakušanovi. 

Den poté, co Andreji Babišovi hrozili v Třeboni atentátem, se expremiér dočkal nepříjemných momentů i v Českém Krumlově. "Chování odpůrců bylo odporné. Někteří naši podporovatelé se pak logicky báli za mnou přijít až k obytňáku a stáli radši opodál, aby jim nikdo neublížil," uvedl Babiš pro eXtra.cz s tím, že ho odpůrci častovali vulgarismy.

Kvůli napjaté situaci tak člen expremiérova týmu zašel za dvěma poblíž stojícími městskými policisty. "Když jsme se jich ptali, proč nezasáhnou a dav neumírní, jeden z policistů nám odpověděl, že je to naše chyba, že nemáme lidi provokovat. To je naprosto neuvěřitelné, my tam měli oficiální akci s povolením, nikoho jsme neprovokovali," postěžoval si poslanec. Sám u incidentu přítomný nebyl, svému podřízenému prý věří. Policistu i s jeho číslem si vyfotili a reakci muže zákona hodlá řešit.

"Mám číslo na ministra vnitra Víta Rakušana a budu mu volat. Budu to řešit, tohle přece není normální," zuřil expremiér a dodal, že to není poprvé, co policie situaci podcenila. "Byli tam jen dva strážníci z městské policie, to absolutně nestačí. Podobné to bylo v Třeboni, tam pro změnu nebyli žádní policisté, jen nám zatelefonovali, že máme jet pryč. Pak za námi přijeli na pumpu, že nás jako vyprovodili z města," uvedl pobouřeně Babiš.

Nezájem policie je prý úmyslný

Nezájem policie přičítá vládě. "Je to organizované, namířené proti mně. Jinde se mi nic takového nedělo, v jižních Čechách ale vládne SPOLU a mají pod palcem policii," tvrdil Babiš v závažném obvinění. Jak ale uvedl mluvčí policejního prezidia Ondřej Moravčík pro Novinky, policie na místě byla, avšak v civilu. "Účast policistů na nahlášených setkáních či politických mítincích vždy vychází z vyhodnocení rizik a vyplývá z povinností, které nám ukládá platná legislativa,“ řekl Moravčík.

Že na místě byla policie v civilu, dokládá video, které sdílel portál Forum24. Na něm muži bez uniformy zpacifikovali agresivní ženu a následně ji odvezli v neoznačeném voze. "To jsou určité taktické postupy, které nebudeme více komentovat, ale samozřejmě i policisté v civilu se pohybují na podobných akcích," řekla zpravodajskému portálu mluvčí jihočeské policie Štěpánka Schwarzová. Incidentu měla předcházet facka, kterou žena vrazila jednomu z policistů.

Babiš jezdí za voliči po Česku už několik měsíců, k čemuž si pořídil obytný vůz. Odmítá, že jde o kampaň před prezidentskými volbami. Cesty podniká jako předseda hnutí ANO v souvislosti se senátními a komunálními volbami, konfliktní reakce jeho odpůrců se ale v posledních týdnech stupňují. Koncem června Babiš uvedl, že plánuje oznámit rozhodnutí ohledně své případné prezidentské kandidatury nejspíš 4. listopadu.Související články

Další články