Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Babiš by nepomohl Polsku a padl v nemilost: Hanba, je nebezpečím pro naši zemi, píší politici

Andrej Babiš.
Zdroj: Se svolením TV Nova
+ Další 3 fotografie
debata

Expremiér má z ostudy kabát. Andrej Babiš způsobil pořádný skandál svým výrokem v nedělní debatě České televize, že by v případě útoku na Polsko nebo pobaltské země české vojáky na pomoc určitě neposlal. Ačkoliv vzápětí na Twitteru svá slova mírnil, v Polsku i Pobaltí už ale vyvolal podrážděné a nechápavé reakce.

Polská média i uživatele Twitteru zaskočilo tvrzení kandidáta na českého prezidenta Andreje Babiše, že by v případě útoku na Polsko nebo pobaltské země české vojáky na pomoc určitě neposlal. V reakci na výroky bývalého premiéra v nedělní televizní debatě s jeho konkurentem Petrem Pavlem na České televizi se v Polsku pozastavují nad tím, zda Babiš zapomněl na české závazky plynoucí z členství v NATO.

Babiš: Neposlal bych naše děti do války

Babiš odpovídal na otázku, zda by Česko mělo splnit své závazky a poslat v případě napadení Polska do této země například vojáky. "Ne, určitě ne. Myslím si, že je potřeba mluvit o míru," prohlásil. Dodal, že chce mír a ne válku a že by "v žádném případě neposílal naše děti a děti našich žen do války".

Tyto jeho výroky citují polská média. "Překvapivá slova kandidáta na českého prezidenta", nadepsal svoji zprávu o nedělní debatě internetový portál Polského rozhlasu. Uvádí také, že Babišův protikandidát, bývalý šéf Vojenského výboru NATO Petr Pavel vysvětlil, že na základě pátého článku Severoatlantické smlouvy by bylo povinností Česka podílet se na obraně spojence. Připomněl, že pokud je Česko členem takové organizace, nevyužívá jenom kolektivní obrany, ale také něčím přispívá. "Společný postup v případě útoku na jinou zemi je naší povinností," připomněl polský rozhlas Pavlova slova.

"A co spojenecké povinnosti vyplývající z členství v NATO?" pozastavuje se nad Babišovým prohlášením konzervativní portál niezaležna.pl. "Babiš se znovu dostává u Poláků do nemilosti," napsal portál businessinsider.pl a Babiše označil za "osobnost plnou kontroverzí". Připomněl také, že v minulosti se tento politik vyjádřil vulgárně o polských potravinách.

Babiš svá slova z televizní debaty později na sociálních sítích korigoval s tím, že by závazky v případě napadení spojenecké země "pochopitelně dodržel".

Polská média si všímají také toho, že Babiš se rozhodl, že se debaty zúčastní, až na poslední chvíli. Citují zprávu agentury PAP, která zmínila Babišovo vysvětlení, že názor změnil poté, co při nedělní mši za vlast slyšel v kázání slova o pravdě, lásce a spravedlnosti.

Reakce politiků

Babišova slova rozdmýchala emoce i mezi českými politiky. "Když Andrej Babiš říká, že by nedodržoval závazky plynoucí z našeho členství NATO, tak by to v konečném důsledku byl on, kdo by nás do války zatáhl. Kolektivní obrana stojí na tom, že si vzájemně pomáháme. On by nás nechal samotné, bezbranné. Je nebezpečím pro naši zemi, " napsala na Twitter Markéta Pekarová Adamová. A nebyla sama.

"Ještě, že na tu debatu Andrej Babiš přišel. Díky tomu jsme všichni mohli vidět a slyšet, že je přímým a konkrétním nebezpečím pro naši zemi. Všechny okolo by nechal sežrat Putinem, který by pak přišel pro nás. Destabilizuje naši pozici v rámci svobodného světa. Fakt hanba," dodal na Twitteru šéf Pirátů Ivan Bartoš.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy