Trendy
válka na Ukrajině Výměna manželek 2024 Victoria Velvet Survivor 2024 - aktuálně

Až 200 tisíc korun pokuta pro Pražský hrad! Kauza souvisí i se skartací dokumentů k Vrběticím

Kancléř Vratislav Mynář během tiskové konference, na které zveřejnil první záběry prezidenta Miloše Zemana v nemocnici.
Zdroj: Kancelář prezidenta republiky
Předchozí Další
+ Další fotografie
Pokuta

Prezidentské kanceláři hrozí kvůli skartacím důležitých dokumentů pokuta až 200 tisíc korun. Jak zjistily servery Radiožurnál a Aktuálně.cz, Hrad se dopustil přestupku a o pochybeních rozhoduje Národní archiv.

Kauza ohledně skartací důležitých dokumentů na Pražském hradě stále pokračuje. Minulý rok na konci listopadu nařídil vedoucí Kanceláře prezidenta republiky Vratislav Mynář mimořádné skartační řízení utajovaných dokumentů. Ještě téhož dne začala skartace.

Během několika dnů zničila kancelář stovky různých utajovaných dokumentů. Některé dokumenty zahrnovaly i tajné zprávy k výbuchu ve Vrběticích, k němuž došlo v roce 2014. V těchto spisech se mimo jiné psalo, proč policie podezřívala rozvědčíky ruské GRU Anatolije Čepigu a Alexandra Miškina. Hrad tvrdí, že tyto spisy skartoval omylem, ovšem kde je pravda, to vědí jen oni.

Pokuta až 200 tisíc korun

Radiožurnál i server Aktuálně.cz nyní zjistily, že je prezidentská kancelář podezřelá z přestupku, za který jí hrozí pokuta až 200 tisíc korun. O možných pochybeních nyní rozhoduje Národní archiv. Podle zákona totiž například zpráva o Vrběticích měla být zničena nejdříve v roce 2023.

Kromě Národního archivu prověřuje postup Hradu i Národní bezpečnostní úřad. Ten nedávno zahájil správní řízení kvůli nakládání Hradu s utajovaným dokumentem z roku 2021, který se má týkat bývalé čínské velvyslankyně.


Související články

Další články

Nejnovější kauzy