Trendy
válka na Ukrajině Výměna manželek 2024 Sedm schodů k moci Survivor 2024

Autor sochy Putina trůnícího na záchodě: Dostávám výhrůžné dopisy, lidé mi chtějí zlámat hnáty, říká

Autor sochy Vladimira Putina: Dostávám od Rusů výhrůžné dopisy a telefonáty, říká
Zdroj: Profimedia/Se souhlasem O. Van Gemunda/Koláž eXtra.cz
+ Další fotografie
válka na ukrajině

Aktivista Otakar van Gemund je členem skupiny Kaputin, která dlouhodobě upozorňuje na vliv Ruska a protestuje proti režimu Vladimira Putina. Za tím účelem skupina například vytvořila velkou maketu Putina sedícího na pozlaceném záchodě. Van Gemund se kvůli tomu setkal nejen s výhrůžkami, ale i s podivnými telefonáty. "Měl jsem mnoho výhrůžek a dokonce jeden papírový dopis s pětikopějkou, což je v ruském mafiánském prostředí oznámení, že váš život má přesně tuto hodnotu," uvedl van Gemund pro eXtra.cz.

Před několika lety se to stalo poprvé a začátkem tohoto roku po demonstraci před ruskou ambasádou podruhé. "Nějaká paní mluvila rusky, já ruštině nerozumím. Zeptala se, jestli jsem Otakar van Gemund, a najednou spustila něco, čemu jsem nerozuměl, a pak položila telefon. A podruhé to bylo stejné," vysvětluje pro eXtra.cz Otakar van Gemund, aktivista skupiny Kaputin, která se dlouhodobě věnuje protestům proti ruské politice.

Výhrůžný dopis s pětikopějkou ve stylu mafiánů

"Nerozuměl jsem tomu a neznělo to přátelsky. Myslím si, že je to velmi podezřelé a že to pochází z Ruska, ale nevím na 100 procent, odkud to je," vysvětluje van Gemund, který se svou skupinou mimo jiné vytvořil velkou maketu ruského prezidenta Vladimira Putina trůnícího na pozlaceném záchodě.

Tu přinesla skupina Kaputin na Hradčanské náměstí během velkého summitu EU na Pražském hradě. "Při naší akci uvítání státníků EU chceme vyjádřit naši podporu Ukrajině v jejím hrdinném boji proti imperiálnímu autoritářskému zlu a také naši podporu EU a demokracie jako takové," řekl tehdy eXtra.cz van Gemund, který také mimo jiné spolu s dnešním prezidentským kandidátem Markem Hilšerem protestoval v roce 2014 svlečený do půli těla na Úřadě vlády.

Jak se ukázalo, tyto aktivity nezůstaly bez odezvy. "Měl jsem mnoho výhrůžek a dokonce jeden papírový dopis s pětikopějkou (jde o minci v Rusku. pozn. red.)". V dopisu bylo napsáno "Putin se ti nelíbí?" V ruském mafiánském žargonu jde o znamení, že život adresáta má stejnou hodnotu jako poslaná mince. S policií to však neřešil. "Mám hrůzu z toho zabřednout v nějaké byrokracii a pak mít jistotu, že to policie odloží, protože oni to rutinně odkládají, a to nechci," vysvětluje aktivista.

Volají, že mi zlomí hnáty

Dopis byl v ruštině. "Dal jsem ho přečíst Ukrajincům a Rusům, které znám, a ti si myslí, že to byl spíše Čech," popisuje van Gemund. Odeslal ho jistý Viktor Blut, ale to je nejspíš falešné jméno. Ačkoli na dopis napsal, že ho odeslal z adresy Náměstí Borise Němcova v Praze (sídlo ruské ambasády), razítko bylo z Prahy 22, což je na druhém konci města.

"Jinak mně lidé volají většinou česky. Říkají, že mi zlomí hnáty, a podobně," popisuje nelichotivou pozornost van Gemund, jenž se živí jako tlumočník a má proto svoje telefonní číslo veřejné, aby mu klienti mohli zavolat. Komentáře na sociálních sítích pak ani nezmiňuje. Ve svých aktivitách však prý určitě polevit nehodlá.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy