Trendy
válka na Ukrajině Výměna manželek 2024 MS v hokeji 2024 Survivor 2024 - aktuálně

Atentát na Fica otřásl politiky: Jsem šokována, napsala Čaputová, Babiš i Orbán se za něj modlí

Politici se vyjádřila k atentátu na Roberta Fica.
Zdroj: koláž eXtra.cz/profimedia
+ Dalších 8 fotografií
reakce

Slovenskem i Českem otřásla střelba na premiéra Roberta Fica. Politici obou zemí přidávají na sociální sítě vyjádření k tragédii, která se odehrála ve středu odpoledne v Handlové. Stav předsedy vlády je vážný, nyní je na operačním sále.

Premiér Robert Fico byl dnes odpoledne postřelen. Podle informací deníku Plus JEDEN DEN se tak stalo po jednání vlády před domem kultury v Handlové. Předseda vlády měl být zasažen několika ranami do břicha a ruky. Padnout prý mělo až 4–5 výstřelů. Podle informací ČT24 byl útočník na místě zpacifikován. Jeho identita však zatím zůstává neznámá.

Ficův stav je nyní velmi vážný. Vrtulníkem ho převezli do nemocnice v Banské Bystřici. "Jde o průstřel břicha a ruky. Právě ho jdou operovat," prozradil deníku Plus JEDEN DEN dobře informovaný zdroj.

Reakce politiků

Strašný incident zasáhl slovenské i české politiky. Mezi prvními se na Instagramu vyjádřila slovenská prezidenta Zuzana Čaputová. "Ostře odsuzuji dnešní brutální a bezohledný útok na premiéra Roberta Fica. Jsem šokována. Robertu Ficovi přeji v této kritické chvíli hodně sil, aby se z útoku zotavil," uvedla. Hodně sil mu popřál i předseda hnutí ANO Andrej Babiš. "Strašné zprávy ze Slovenska. Modlím se za Roberta Fica, hodně sil jemu, všem jeho blízkým i celému Slovensku," napsal na Instagram.

Nastupujícíc prezident Slovenska Peter Pellegrini je z incidentu zděšen z toho, kam až může vyústit nenávist k jinému politickému názoru. "Nemusíme přece se vším souhlasit, ale je množství způsobů, jakými svůj nesouhlas vyjádřit demokraticky a zákonně," píše. Pár minut promluvil i český prezident Petr Pavel. "Útok na Roberta Fica je jednoznačně odsouzeníhodný, ať už byl motivován čímkoliv. Měl by být pro nás varováním, kam až může vést prohlubování nevraživosti a agresivity ve společnosti. Robertu Ficovi přeji, aby z tohoto incidentu vyšel bez následků."


"Bůh mu žehnej"

Na sociální síti se vyjádřil i český premiér Petr Fiala. "Zpráva o postřelení slovenského premiéra Roberta Fica je šokující. Přeji panu premiérovi, ať je co nejdříve v pořádku. Násilí nesmíme tolerovat, nesmí mít ve společnosti místo," uvedl na síti X.

Informace nenechala chladným ani Viktora Orbána. "Byl jsem hluboce šokován z ohavného útoku na mého přítele, premiéra Roberta Fica. Modlíme se za jeho zdraví a brzké uzdravení! Bůh žehnej jemu i jeho zemi!" vzkázal maďarský premiér.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy