Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

ANO a SPD by pohodlně postavily vládu, ukazuje průzkum: Jurečkovy průšvihy srazily lidovce na kolena

Volební průzkumy: ANO a SPD by postavily vládu, lidovci letí kvůli Marianu Jurečkovi dolů
Zdroj: koláž eXtra/profimedia
+ Další 2 fotografie
průzkum

Drtivé vítězství hnutí ANO. Tak by vypadal volební výsledek, kdyby se k urnám šlo letos v lednu. Ukazuje to průzkum, který si od agentury STEM nechala zpracovat televize CNN Prima NEWS. Strany, které jsou v současné opozici, tedy ANO a SPD, by v případě uzavření vládní koalice měly pohodlnou většinu. Polepšila si ale i ODS, naopak do propadliště dějin míří po skandálech Mariana Jurečky lidovci.

Volby do Poslanecké sněmovny by v lednu podle volebního modelu agentury STEM vyhrálo opoziční hnutí ANO se ziskem 33,4 procenta hlasů. Druhá ODS by získala 13,2 procenta a třetí Piráti 11,3 procenta. Do Sněmovny by se dostaly ještě opoziční hnutí SPD s deseti procenty hlasů a STAN s podporou sedmi procent, právě pět procent potřebných pro vstup do dolní komory by mělo ještě hnutí TOP 09. Výsledky průzkumu zveřejnila televize CNN Prima News.

Lidovci strmě padají

Zdaleka nejhorší propad nejen z vládních stran však zaznamenali lidovci. Zatímco v září 2023 jejich volební preference dosahovaly 5 procent, tedy čísel podobných těm, které měli při vstupu do vlády, v lednu letošního roku by je volila necelá 3 procenta oslovených lidí, přesněji 2,7 procenta.

O tom, jaký vliv na výsledek měly skandály Mariana Jurečky, který tajil večírek na ministerstvu v den krvavé střelby na filozofické fakultě, na nějž redakce eXtra.cz upozornila, lze jen spekulovat. Těsně pod pětiprocentní hranicí se ocitli komunisté, přesně s pěti procenty skončila TOP 09.

Doporučené video: Záznam z večírku na Jurečkově ministerstvu

Spousta lidí by volila na poslední chvíli

Výrazně vzrostla skupina lidí, kteří by se v případných volbách rozhodovali až na poslední chvíli. "Těch není málo – 34 procent voličů netuší, komu by dalo svůj hlas, pokud by nyní nastaly volby," konstatují autoři průzkumu, kterého se v druhé polovině ledna zúčastnilo přes tisíc lidí.

"Není důvod zoufat, ale musíme zabrat, to ano," komentoval volební výsledky na sociální síti X Mikuláš Ferjenčík z Pirátské strany. Ta si oproti září i prosinci minulého roku polepšila na třetí místo. "V únoru 2020 taky vyšel průzkum STEM. Pětikoalice v něm dohromady měla 37,5 %, ANO + SPD měly 40,8 %," srovnává současnou situaci s tou před parlamentními volbami.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy