Trendy tagy válka na Ukrajině Agáta Hanychová Eliška a Damián Love Island 2023

Anna Hubáčková končí ve funkci ministryně životního prostředí: Petra Fialu její odchod mrzí

Anna Hubáčková končí ve funkci ministryně životního prostředí.
Zdroj: Renata Bušková / profimedia / koláž eXtra.cz
politika

Ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (KDU-ČSL) se rozhodla ze zdravotních důvodů rezignovat na vládní funkci. Jako jejího nástupce nominovalo širší vedení strany místopředsedu Petra Hladíka, o jehož kandidatuře se mluvilo už loni. O změně informoval po jednání lidovců předseda KDU-ČSL a vicepremiér Marian Jurečka. O nominaci už hovořil s premiérem Petrem Fialou (ODS), kterému je odchod Hubáčkové líto, jak uvedl na svém Twitteru.

"Novým nominantem lidovců na post ministra životního prostředí je Petr Hladík. Anna Hubáčková resort opouští ze zdravotních důvodů a my prosíme o soukromí a respekt," stojí na sociální síti KDU-ČSL.

V úterý chce Marian Jurečka telefonicky informovat prezidenta Miloše Zemana, přeje si, aby se s nominantem setkal. Uvedl, že by bylo možné výměnu zvládnout v příštím týdnu.

Fialu odchod Hubáčkové mrzí

Premiér Petr Fiala na svém Twitteru uvedl, že ho odchod Anny Hubáčkové mrzí. "Je mi velice líto, že paní ministryně Hubáčková musí ze zdravotních důvodů ukončit své působení ve vládě na resortu životního prostředí. Její rozhodnutí ale plně chápu a přeji jí brzké uzdravení," uvedl se slovy, že nominaci Petra Hladíka na post ministra životního prostředí respektuje.

"Petr Hladík se věnuje životnímu prostředí dlouhodobě, jeho práci znám i z jeho působení v Brně. Jeho nominaci ze strany KDU-ČSL respektuji a podle toho budu dále postupovat."

Hubáčkovou čeká operace a několikaměsíční rekonvalescence

Anna Hubáčková na tiskové konferenci uvedla, že ji čeká operace a po ní čtyři až šest měsíců rekonvalescence, což mimo jiné omezí její schopnost cestovat. Považuje to za vážnou překážku zejména v době českého předsednictví EU. Poděkovala, že mohla KDU-ČSL ve vládě stejně jako v Senátu reprezentovat. Prezident zmínil Hubáčkovou nedávno mezi šesti ministry, které by na Fialově místě vyměnil.

Hladík měl možnost stát se ministrem životního prostředí před rokem při sestavování kabinetu po sněmovních volbách, ale rozhodl se zůstat v Brně, kde zastával post primátorčina náměstka a kde má rodinu. Dnes uvedl, že ho nyní o nasazení požádala Hubáčková. "Téma životního prostředí je jedním z pilířů křesťansko-demokratické politiky na celém světě a já osobně se několik posledních let životnímu prostředí věnuji opravdu intenzivně," řekl.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy