Trendy
válka na Ukrajině válka v Izraeli StarDance 2023 Big Brother 2023 StarDance 2023: kompletní přehled

Andrej Babiš tokal s přítelem Viktorem Orbánem: Maďaři se zatím topí v problémech

Babiš tokal s Orbánem a Erdoganem: Maďarsko zatím čekají pořádné problémy
Zdroj: Profimedia.cz
+ Další fotografie
NÁVŠTĚVA

Babiš si opět notoval s Orbánem a Erdoganem. Český expremiér a předseda nejsilnějšího opozičního hnutí ANO Andrej Babiš navštívil Maďarsko, kde se setkal se svým bývalým protějškem, Viktorem Orbánem. Ačkoli si oba politici spolu notovali, pozornosti lidí neušlo ani to, že mezitím se Maďarsko potácí ve vážných ekonomických problémech. Lidé si začali dokonce vybírat své úspory z bank. Babiš o setkání informoval na Twitteru, reagoval na něj i premiér Petr Fiala.

"Děkuju za pozvání mému příteli Viktoru Orbánovi, bylo mi ctí se opět setkat i s tureckým prezidentem Erdoganem, srbským prezidentem Vučičem, mluvit s katarským emírem Tamímem ibn Hamad Al Sáním, který například drží 15 % světových zásob plynu, bývalým rakouským kancléřem Sebastianem Kurzem a dalšími státníky," napsal si Andrej Babiš na svůj twitterový profil.

Agentura Bloomberg přitom jen pár hodin předtím napsala, že maďarské domácnosti začaly ve velkém vybírat své úspory a prodávaly dluhopisy, které jim vláda předtím nabídla s mimořádně výhodným úrokem, aby získala peníze. Zakázala také správcům investic investovat do jiných cenných papírů, než jsou právě státní dluhopisy. Ty teď Maďaři ve velkém prodávají. Maďarsko tak není příliš dobrým příkladem třeba právě pro nás.


Reakce Petra Fialy

Poměrně negativně reagoval na Babišovu návštěvu u Orbána také Petr Fiala. "Česko je suverénní země a moje vláda hájí naše národní zájmy. Sami rozhodujeme, co v EU prosazujeme, podporujeme nebo chceme změnit. Premiér Orbán byl zvyklý na něco jiného, protože Andrej Babiš byl na něm v evropské politice závislý," reagoval Fiala prostřednictvím svého mluvčího, píše ČTK.

Orbán na adresu současné české vlády také nevyjadřoval spokojenost. "Federalisté zaútočili na visegrádskou čtyřku a výsledek všichni vidíme: Češi v podstatě přešli (na stranu federalistů), Slovensko se potácí, jen Poláci a Maďaři drží," řekl Orbán v jednom ze svých projevů.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy