Trendy
válka na Ukrajině Výměna manželek 2024 Sedm schodů k moci Survivor 2024

Andrej Babiš se v debatě ČT zapletl do svých lží: Jaké nepravdy v souboji s Petrem Pavlem použil

Kandidát na prezidenta Andrej Babiš.
Zdroj: Petr Hloušek / Právo / Profimedia
+ Další fotografie
volba prezidenta

Andrej Babiš se na poslední chvíli rozhodl zavítat i do debaty České televize. V ní však nepředvedl svůj nejlepší výkon. Od počátku uhýbal moderátorovi z otázek a také řekl několik prokazatelných nepravd. 

Nedělní debata České televize se původně měla odehrát jen s jedním z kandidátů na prezidenta. Andrej Babiš však na poslední chvíli změnil názor a do ostře sledovaného duelu s Petrem Pavlem přišel. Možná by však udělal lépe, kdyby zůstal doma, protože jeho výkon byl velmi rozporuplný.

Babišovy nepravdy

Kromě toho, že často utíkal z otázek a odpověděl na ně až po několika minutách, některé z jeho výroků navíc byly jasně nepravdivé. Například Babišem často opakovaná mantra, že Pavel se snaží Česko zavést do války, avšak prezident podle svých pravomocí ani nic takového udělat nemůže.

Stejně tak není Pavel oficiálním vládním kandidátem, jak Babiš často tvrdí. Vládní strany mu jen před prvním kolem voleb vyjádřily podporu, stejně jako Danuši Nerudové a Pavlu Fischerovi. Pavel řádně sesbíral hlasy mezi lidmi, pro kandidaturu jich potřeboval 50 tisíc.

Lhal o setkání se Skálou

Ještě prokazatelnější nepravdu však řekl vzápětí po začátku pořadu, když dostal otázku na schůzku se stalinistou a členem KSČM Josefem Skálou. "Co se týká pana Skály, ten tam přišel v Děčíně na nějaký podcast, vůbec jsme se nebavili," uvedl Babiš. Přitom na YouTube je k dispozici více než 20 minut dlouhý rozhovor, v němž Skála v restauraci zpovídá Babiše a společně si notují.

Kromě toho Babiš útočil na svého oponenta i v mnoha dalších věcech, vytahoval jeho údajné výroky, které také překrucoval. Podobně jako když řekl, že nynější generál ve výslužbě vítal sovětská vojska v roce 1968. V té době však bylo Pavlovi 7 let.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy