Trendy
válka na Ukrajině střelba v Praze Výměna manželek 2024 Sedm schodů k moci Survivor 2024

Andrej Babiš pomohl umírajícím, hospic mu vrátil peníze: Zneužívání v kampani není v pořádku

Andrej Babiš se před soudem obhajoval v kauze Čapího hnízda.
Zdroj: eXtra.cz/Renata Bušková
+ Další fotografie
ROZHODNUTÍ

Jako voda na mlýn těm, kteří kandidáta na prezidenta Andreje Babiše (68) považují za „bezcharakterního“ člověka, který v kampani neváhá využít kohokoli, působí poslední počin domácího hospice v Hustopečích. Ten Nadaci Agrofert vrátil tři sta tisíc a na Facebooku mluví o zneužití v kampani a o tom, že pomáhat se má bez vidiny osobního prospěchu. Jak hospic reagoval pro eXtra.cz?

Andrej Babiš: Chlubí se pomáháním potřebným

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš v nedělní debatě ČT šokoval hlavně tvrzením, že nedodrží smlouvu NATO, i další jeho výroky některým lidem připadají jako skandální.

Například jeden nenápadný, který by možná zapadl. „Vždyť já mám nadaci, která rozdala lidem už osm set milionů, a rozdám lidem miliardu dvě stě padesát milionů,“ řekl Babiš zcela bez souvislosti s čímkoli v televizním duelu. A Petru Pavlovi samozřejmě nezapomněl připomenout, že tomu nerozumí a že je kandidát vlády, jejímž kandidátem není. Zajímavé je, že Nadace Agrofert spadá pod Agrofert, který Babiš střídavě označuje za svou firmu, jindy zase ne.

Jenže tohle prohlášení byla poslední kapka pro vedení hospicu, který od Babiše předtím získal velkou finanční injekci. Tu na základě výše uvedeného prohlášení Babiše vrátil.

Nadace Agrofert dělá dobré věci, ale když jsme o grant žádali, řekli jsme si, že jakmile by ji její šéf začal využívat v politických kampaních, museli bychom dar vrátit. A to se stalo, navíc o pomoci lidem hovořil v jedné větě s kritikou protikandidáta.

O nás přímo v debatě nemluvil, ale nikdy nevíte, kdy by mohl začít číst seznam těch, kterým přispěl. Není to politické rozhodnutí, chceme dělat jen svou práci a obstát sami před sebou,“ vysvětlil eXtra.cz rozhodnutí ředitel hospice Miroslav Prchal.

Hospic: Pomáhat se má morálně, bez vlastního prospěchu

Hospic k tomu vydal dlouhé prohlášení.

S vděčností jsme přijali dar od Nadace Agrofert ve výši 300 000 Kč na podporu Domácího hospice Girasole Hustopeče. I když je to pro náš hospic významná a nezanedbatelná podpora, musíme, po důkladném zvážení všech okolností tento dar s díky odmítnout a částku v celé výši vrátit na váš účet.

Domníváme se, že podstata štědrosti, pomoci druhým a darování tkví v morálních hodnotách jedince, upřímné empatii s lidmi, kteří potřebují pomoci, a touze nestát nečinně, ale podat v pravou chvíli pomocnou ruku bez očekávání vlastního prospěchu z poskytnuté pomoci,“ píše se v odstoupení od darovací smlouvy, kterou ti, co pomáhají umírajícím, zveřejnili na Facebooku.

Zneužívá Babiš Nadaci Agrofert v kampani?

„Přijali jsme tento dar v dobré víře ve prospěch našich pacientů, jejich rodin a té nejlepší péče, kterou se jim snažíme poskytnout, přesvědčili jsme se však o tom, že činnost Nadace Agrofert může být využita také k politickému prospěchu a sebeprezentaci prezidentského kandidáta a zároveň předsedy správní rady Nadace, jako se tomu stalo 22. 1. 2023 v televizní debatě kandidátů na prezidenta vysílané Českou televizí.

Odmítáme být součástí jakékoliv předvolební rétoriky, v jakýchkoli volbách, jakékoli strany či kandidáta v situaci, kdy dar, poskytnutý za jasně stanovených podmínek, využije ke svému prospěchu a vlastní politické prezentaci. Vědomě či nevědomě nás tak dotyčná osoba dostává do pozice rukojmího v politické soutěži, které nechceme být součástí,“ dodal v dopisu ředitel hospice Miroslav Prchal.

Chvála za odvahu i kritika

Od mnoha příznivců se mu okamžitě dostalo podpory, poděkování a slibu, že sami částku vyberou mezi sebou, ozvali se ale i kritici, že tím hospic také vstoupil do předvolební kampaně, že peníze mohl vrátit potichu.

„Jsem ráda, že se tohle děje, že i když víte, že peníze budou chybět, neváhali jste tento danajský dar vrátit. Posílám i já malý příspěvek a jak se tak dívám, peníze budete mít velmi brzy zpět,“ chválí Alenka. „Tím bych se moc nechlubila, že vracím peníze na potřebné. Hospic nemá být politika a vy ji na jedné straně odsuzujete, na straně druhé ji propagujete. Doufám, že se staráte stejně o voliče pana Pavla i pana Babiše bez rozdílu,“ kritizuje naopak Petra.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy