Trendy
válka na Ukrajině Výměna manželek 2024 Sedm schodů k moci Survivor 2024

Andrej Babiš po osvobozujícím rozsudku: Je to dobrá zpráva pro Česko. Emoce jsem si odbyl doma v ložnici, řekl

Andrej Babiš na sebe nedal nervozitu znát.
Zdroj: eXtra.cz/Renata Bušková
+ Další 2 fotografie
politik

Andrej Babiš se na tiskové konferenci vyjádřil ke zprošťujícímu rozsudku ohledně jeho kauzy Čapí hnízdo. "Já myslím, že je to dobrá zpráva pro celou Českou republiku, pro všechny občany ČR, že žijeme v právním státě a že máme nezávislou justici a že máme soud, který nezávisle rozhodl o tom, že paní Nagyová a já jsme byli zproštěni viny,“ uvedl na úvod tiskovky, kterou přenášel například deník Blesk. Pro něj i jeho rodinu to prý bylo velké trauma.

Pražský městský soud dnes ústy soudce Jana Šotta osvobodil expremiéra Andreje Babiše i jeho spolupracovnici Janu Nagyovou z obvinění v kauze Čapí hnízdo, která se týká padesátimilionové dotace na stavbu kongresového areálu ve středních Čechách.

Babiš: Žijeme v právním státě, soud rozhodl nezávisle

"Mám obrovskou radost. Mám hlavně radost kvůli mojí rodině, kvůli nejbližším spolupracovníkům, kvůli lidem, kteří mi fandili. Já myslím, že je to dobrá zpráva pro celou Českou republiku, pro všechny občany ČR, že žijeme v právním státě a že máme nezávislou justici a že máme soud, který nezávisle rozhodl o tom, že paní Nagyová a já jsme byli zproštěni viny," reagoval na výsledek soudního řízení na tiskovce, přenášené deníkem Blesk Babiš.

"Pro moji rodinu a pro mě to samozřejmě bylo obrovské trauma. My jsme vlastně šest let museli bojovat s nepravdou a různými informacemi, které nebyly pravdivé. Já jsem rád, že soud uznal argumenty mojí obhajoby, opakovaně jsem tvrdil, že jsem nikdy nic nespáchal nezákonného," řekl Babiš, který dále trvá na tom, že šlo o politické trestní stíhání. Zmírnil však svá předešlá slova, že šlo o politický proces, za tato slova se omluvil.

Místo soudu byl dnes v ložnici

Poděkoval své manželce Monice a rodině i Nagyové, která je podle něj statečnou ženou, jež "měla tu smůlu, že Babiš šel do politiky". Babiš se také vyjádřil k tomu, proč dnes nebyl na vynesení rozsudku. "Důvod? Zkrátka jsem tam nechtěl být. Po šesti letech, když bojujete za pravdu. Emoce jsem si vyřídil ve své ložnici," řekl poněkud tajemně Babiš.

Ten také prozradil, že mu hned po rozsudku volal současný prezident Miloš Zeman. "Pan prezident mi hned ráno volal po tom rozsudku. Takže mi poblahopřál a mluvili jsme spolu krátce. Toho si vážím, určitě je to dobré povzbuzení pro mě," řekl s tím, že doufá, že ostatní kandidáti na post prezidenta se už ke kauze nebudou vracet.

Podle soudce Jana Šotta se v kauze Čapí hnízdo neprokázalo, že by skutek popsaný v obžalobě byl trestným činem. Verdikt není pravomocný, státní zástupce se proti němu může odvolat k Vrchnímu soudu v Praze, jak píše ČTK.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy