Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Bachelor Česko 2024 Český slavík 2024

Andor Šándor varuje: Útoky Ukrajiny na Rusko jsou nebezpečné, s letouny F-16 bych byl opatrný

Andor Šándor a útocích dronů v Moskvě
Zdroj: profimedia / koláž eXtra.cz
Předchozí Další
+ Další 4 fotografie
OBAVA

V Moskvě mají nejvyšší pohotovost, na hlavní město ruského válečného agresora zaútočily drony. Jakého původu jsou? Co znamenají? Redakce eXtra.cz nejpravděpodobnější možnosti probrala s bezpečnostním analytikem Andorem Šándorem.

Andor Šándor: Útoky dronů byly ukrajinská práce

Rusové po třídenním nočním ostřelování Kyjeva hlásí, že až deset dronů se tentokrát snažilo útočit v Moskvě. Existuje víc hypotéz, kdo za tím může stát. Co říkáte ruským partyzánům?

Jen obtížně si umím představit útoky na ruském území, které by byly provedeny čistě jen partyzány, tedy bez nějaké pomoci, a to různého typu, ukrajinské vojenské zpravodajské služby. Všechno, co jsme viděli doteď, byť se k tomu Ukrajina logicky nehlási, je její prací. To nezpochybňuju, ani s tím nemám problém, protože se má právo bránit, otázka je, jestli pro nás jako Západ je dobré, že to činí západními zbraněmi.

Pro Ukrajince je určitě lepší, když takovou akci v Rusku udělají lidé, kteří jsou k Putinovi nepřátelští, protože při jejich případném zadržení nebude přímá stopa na Ukrajince. Pokud je to tedy vůbec trápí, protože stejně všichni tuší, že za tím stojí.

Druhá možnost: co samotná ruská vláda? Nemůže se tím snažit jako falešným útokem vyburcovat obyvatele, aby se nebránili mobilizaci, přestali před ní utíkat, a povstali proti Kyjevu?

Osobně si to příliš nemyslím, protože nástrojů na mobilizaci určité části ruské populace mají přece jen pořád dost. Ukrajinci jim k tomu nahrávají i tím, že podporují akce ruského dobrovolnického sboru. Nebo Rusové zadokumentují, když Ukrajinci mají hákový kříž na českém dělostřeleckém systému Dana. Už jsme je slyšeli říkat i tohle: ,podívejte se, už nás opět ohrožují německé tanky s hákovými kříži!‘.

To je dostatečné k tomu, aby přesvědčili dostatek Rusů. A ti, kteří chtějí utéct, tak utečou tak jako tak. K tomu není nutné, aby si sami pouštěli drony a ničili si vlastní budovy. To mi přijde jako velmi málo pravděpodobné.

Nebezpečí z Kyjeva?

Třetí možnost: opět ruská armáda, akorát motivace jiná: snaží se nás tím odradit od dodání již přislíbených stíhaček F-16. Že chtějí ukázat, jak Ukrajinci slibovali, že nebudou útočit proti ruskému území, přesto to ale dělají a s letouny to udělají taky.

Rusko samozřejmě proti dodávkám letounům F-16 protestuje poměrně výrazně. Nevím, do jaké míry by to byl skutečně ,game changer‘, do jaké míry by to změnilo situaci na válčišti.

F-16, to je už poměrně slušná bojová síla, problém ale je, jak by si poradily s ruskou protivzdušnou obranou. Malému dronu se ji podaří obelstít, stíhačkám ale zdaleka tak ne. Je u nich velmi problematický nejen výcvik ukrajinských pilotů, i když to bude nakonec to nejsnazší, ale musí se vyřešit, kdo bude provádět logistiku, opravy a zajišťovat celý systém. A také ze kterých letišť budou operovat, zda na nějakém ukrajinském letišti bude personál členské země Aliance, nebo jestli budou létat například z polského Řešova. Těžko říct.

V každém případě je to další posunutí červené linie, pro Rusy to může být velmi komplikované. Ukrajinci kolikrát slíbili, že je nepoužijí na území Ruské federace, ale sami vidíme, že je to opakovaně jinak. Neumím si představit, když v takovém konfliktu máte zbraň, která může úplně, nebo aspoň částečně změnit průběh konfliktu, a máte velký problém s agresí, že ji v konečném důsledku nepoužijete. To bychom si měli jako Západ uvědomit. Je správné vyzbrojovat Ukrajinu, ale oni jako napadená zem se budou snažit dělat vše pro to, aby z konfliktu vyšli co nejlépe. Proto bych byl s letouny F-16, ale nejenom s nimi, velmi opatrný.

My ale přece nevíme, jestli Ukrajinci používají západní drony. Mají přece už i vlastní výroby.

V Bělgorodu při útoku protikremelských sil jsme viděli techniku, která byla prokazatelně americká (informovaly např. Novinky.cz - pozn. red.), byť nešlo o bojová vozidla, ale terénní hummery, přesto se proti tomu Američané ohradili, že nedali souhlas k jejich poskytnutí komukoli jinému, že to mohou používat jen v rámci svých ozbrojených sil.

A konečně tu máme poslední variantu, a tu, že to skutečně udělali sami Ukrajinci.

Proč ne. Umím si představit, že se budou snažit narušovat schopnost Ruska úspěšně čelit jakékoli protiofenzívě. Takovými různými údery do vnitrozemí, na nějaká důležitá velitelská logistická centra, mohou působit komplikace ruské armádě a také v podpoře obyvatel. Do jaké míry to bude pro Rusy fatální, to neumím v tuto chvíli posoudit. Bude záležet, kolik těch akcí budou schopni udělat a jak úspěšně. Ale že mají historicky dobrou zkušenost s partyzánským a guerillovým vedením boje, o tom nikdo nepochybuje.

Teď mě napadá, jak asi na Rusy bude působit, že drony mohly zvesela letět čtyři sta kilometrů ruským územím úplně bez povšimnutí. Nebylo pro Kreml lepší hodit to na vnitřního nepřítele?

Ono to obojí není žádná sláva. Ať už přiznání vnitřního nepřítele, který je schopný se vyzbrojit a pak na vás útočit, nebo že máte protivzdušnou obranu, které utečou nějaké drony, to asi vyjde nastejno. Záleží na velikosti, ale drony mají přeci jen schopnost překonat protivzdušnou obranu lépe, tak bych spíš řekl, že je lepší hodit to na Ukrajince, než si přiznat, že mají doma pátou kolonu, která je schopná zasahovat takovým způsobem.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy