Trendy
válka na Ukrajině válka v Izraeli StarDance 2023 Big Brother 2023 StarDance 2023: kompletní přehled

Andor Šándor: Úspěch Ukrajinců u Bachmutu? Žádný zázrak, říká a vysvětlil, proč byl v Moskvě jen jeden tank

Andor Šándor
Zdroj: profimedia, herminapress / koláž eXtra.cz
+ Dalších 6 fotografií
NÁZOR

Ukrajinské armádě se podařilo dobýt zpět část úseku fronty u Bachmutu v rozloze necelých osmi kilometrů čtverečních. Podle vyjádření bezpečnostního experta pro eXtra.cz Andora Šándora (65) je to ale zatím jen malá vzpruha. A co ho trklo na vojenské přehlídce na Rudém náměstí?

Andor Šándor: Průlom u Bachmutu? Jen morální vzpruha

Ukrajinské armádě se povedl menší průlom u Bachmutu, když o několik kilometrů její vojáci zatlačili ruské okupanty, jak upozornily například Novinky.cz. Může to být začátek očekávané protiofenzívy?

„Všechno záleží na tom, co si vysvětlujeme pod slovem průlom. Jestli se Ukrajincům podařilo vytlačit část nějaké ruské jednotky o jeden dva kilometry, to ještě není průlom. Může to být začátek nějakého úspěchu, nebo to může být lokální selhání ruské jednotky na určitém úseku. Osobně si nejsem vůbec jist, že by zrovna zde mohl být začátek nějaké větší protiofenzívy. Bachmut Rusové přece jen svírají poměrně silně a již dlouhou dobu, a pokud jsou pravdivé zprávy o tom, že generál Surovikin má zajistit pravé křídlo wagnerovců, aby nebyl ohrožován jejich týl, tak si nemyslím, že je to něco víc než drobná vzpruha, že se povedl malý taktický úspěch. Ale průlom bych si uměl představit na širší frontě třeba deseti kilometrů, vražený klín do sestavy ruských vojsk. A to tak nyní není,“ sdělil eXtra.cz bezpečnostní analytik Andor Šándor.

Souhlasí s tím, že i Rusy, zmasírované brutální propagandou a nedostatkem jiných než vládních informací, muselo na nedávné vojenské přehlídce v Moskvě překvapit, že se na ní objevil jen jeden historický tank.

„Hlavně tam v minulosti ukazovali T14 Armaty, ale ty nyní Rusové nedali záměrně, protože všichni to pak komentovali jako přehlídkový tank, který není možná ani hotov, ani zdaleka vojskově odzkoušen a zařazen u tankových brigád ruské armády. Jinak je samozřejmě klidně možné, že ztratili řadu velmi kvalitních tanků, řadu jich mají na ukrajinsko-ruské frontě a zřejmě seznali, že než je převážet pracně do Moskvy, tam je přestříkat, vyčistit, aby vypadaly jako nové, tak se rozhodli, že je nepoužijí. Vycházet z toho, že žádné tanky už nemají, to bych byl opatrný, ale nepochybně na tom nejsou jako při přehlídce v loňském roce. O tom asi není pochyb. Ale uvidíme, co přinesou další boje,“ domnívá se expert.

Jak asi muselo být ruskému diktátorovi?

„Jak to vnímal Vladimír Putin, to nevím, ale faktem je, že sedm přátel ze zemí bývalého Sovětského svazu cítilo možná silnou povinnost dostavit se na Rudé náměstí. To především ukazuje na to, jak je Rusko přece jenom fakticky čím dál víc izolováno. To neznamená, že by ty státy nějak příliš horovaly pro ruské sankce, ale na druhou stranu ani ony se nechtějí vystavovat po boku člověka, který vede už patnáct měsíců konflikt na Ukrajině. Tato mezinárodní účast je po mém soudu mnohem signifikantnější než to, že v čele jel tank T34, podle spekulací československé výroby,“ dodal pro eXtra.cz Andor Šándor.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy