Andor Šándor o Zelenským: Ani nezavítá do Prahy, nevděčník. A Západ počítá s vleklou válkou
Situace na Ukrajině se neustále vyvíjí, národ bránící se okupaci Ruska se pomalu, ale jistě chystá na ofenzívu. Jak na chování ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského (45) i Západu, který dodává zbraně, nahlíží bezpečnostní expert Andor Šándor? Přečtěte si jeho aktuální rozhovor pro eXtra.cz.
Andor Šándor: Zelenskyj je nevděčník
Několikrát jste říkal, že Západ Ukrajinu vyzbrojuje nedostatečně. V posledních dnech jako by se se sliby nových dodávek, z USA, Británie, Německa i odjinud, roztrhl pytel. Co si o tom myslíte?
„Je evidentní, že aktivita ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského je v tomto ohledu je opět navýšená. Při té příležitosti bych poznamenal, že pokud byla Česká republika vyhodnocena na počet obyvatel jako nejvíc přispívající stát, tak by mě jako prezidenta nebo premiéra této země mrzelo, že nenašel ani půl dne, aby se zastavil v Praze. Nevím, jestli to je výraz toho, že z nás už nemůže nic vyrazit. Mluví se přitom o dalších dodávkách, například o protiletadlových řízených střelách nebo o letounech L-159, i když o jejich účelnosti na bojišti by se dalo pochybovat.“
Ale na ofenzívu se zkrátka připravuje.
„Myslí to s ní evidentně vážně, je také jasné, že musí mít úspěch. Je ale otázka, co se za onen úspěch bude považovat. Představa, že by jí srazili Rusy na hranice roku 2014, je ale i pro největší nadšence spíš z říše snů.“
Bude to, co nyní dostal slíbeno, stačit k aspoň nějakému úspěchu?
„Je tu snaha, aby byla vyfutrovaná všemi dostatečnými zbraněmi a municí, kterou v tuto chvíli chtějí sehnat. Podle vyjádření, která od západních spojenců slyšíme, je doba dodání opět v řádu měsíců, vychází to z přesvědčení, že mluvit jen o jedné ofenzívě bylo příliš kategorické. Pomoc je spíš možná vedená tak, aby to neskončilo pouze jednou, a třeba ne úplně úspěšnou ofenzívou, ale aby ukrajinská armáda byla schopna vyvíjet vojenský tlak na Rusko kontinuálně.“
Může stát za zvýšenou západní nabídkou vojenské pomoci třeba i to, že Ukrajinci u Bachmutu úspěšně postoupili hned na několika místech?
„Nejsem si jist, že by drobné taktické úspěchy u Bachmutu, které jistě podpoří bojovou morálku, stály za tím nadšením Západu. Ale je tu evidentní přesvědčení politiků na Západě o tom, že tento konflikt Ukrajina vyhrát může. Tomu odpovídají i sliby, které jsou Zelenskému dávány. Otázka je, nakolik budou naplněny v praxi. Je ale evidentní, že jeho aktivita je jasná, velmi usilovná, ve snaze dosáhnout maxima možného, co je Západ ochoten nebo schopen dodat.“
Spadlá letadla a helikoptéry
O víkendu Rusům spadla najednou dvě letadla a dvě helikoptéry. Byl to podle vás úspěšný ukrajinský útok, nebo šlendrián okupantů, kteří si to sestřelili sami?
„Už v osmdesátých letech se stanovoval signál o vlastním letadle. Protivzdušná obrana by měla dostat tento signál a neměla by na něj střílet. Do jaké míry jsou tyto informace součástí propagandy Ukrajiny, nebo reálným dokladem neschopnosti Ruska, to neumím posoudit. Informační clona v této válce je opravdu velká.“
Na okupovaných územích čím dál víc hoří. Mohou za to již britské rakety dlouhého doletu, nebo nějaká vlastní ukrajinská vychytávka?
„Může to být oboje. Vidíme, že máme řadu úderů dokonce i na území Ruské federace, ke kterým se Ukrajina nechce znát, ale asi je jasné, kdo za nimi stojí. Jinak Ukrajinci většinou volí cíle na území, které jsou sice držené Rusy, ale patří jim. Je třeba likvidovat logistická centra řízení ruské armády, velitelská spojovací centra, sklady pohonných hmot a podobně. Většinou by to mělo být ve směru předpokládaných útoků, ale v této válce se už stala řada věcí, které neodpovídají tomu, jak jsme byli zvyklí nahlížet na vedení bojové činnosti, takže odhadovat něco v tuto chvíli je předčasné.“