Trendy
Výměna manželek 2024 Sedm schodů k moci eXtra na Ukrajině Oktagon 54 Survivor 2024

Andor Šándor o příměří v Gaze: Hamás už vyhrál. Palestince nejde vyhladit, tvrdí

Andor Šándor a příměří v Gaze
Zdroj: herminapress, profimedia / koláž eXtra.cz
+ Další 2 fotografie
NÁZOIR

V pátek začalo platit příměří mezi izraelskou armádou a teroristy z Hamásu, podle bezpečnostního poradce generála Andora Šándora je ale vítězem tlupa z Gazy. „Pověst Izraele trpí i zabíjením civilistů,“ varuje pro eXtra.cz.

Andor Šándor: Palestince přece nejde vyhladit

Izrael je ve velice složité situaci. Po sedmém říjnu předseda vlády i ministr obrany prohlásili, že každý příslušník Hamásu je automaticky mrtev. Věří, že Hamás mohou zničit tak, že přestane existovat. Jenže i kdyby se jim to vojensky povedlo, nastoupí jiná skupina odporu. To, co se stalo, ale vojenské řešení nemá. Utlouct Palestince k smrti nemůžete, vyhladit je nelze, odsunout také ne. Tvoří asi stejný počet obyvatel jako Izraelci, osm milionů. Dvojstátí momentálně nechce ani jedna strana, ale jaké jiné řešení mají?“ ptá se řečnicky Andor Šándor.

„Izraelská vláda je ve velkém domácím tlaku, aby udělala vše proto, aby se všech 240 rukojmích dostalo domů zdrávo. Pak je tu tlak mezinárodního společenství, které chce, aby humanitární krize a katastrofa, která se v Gaze odehrává, nebyla ještě horší. A aby tam přišla humanitární pomoc a lidé tam nebyli zabíjeni tak, jak tam zabíjeni jsou,“ říká Šándor.


Vraždění palestinských civilistů?

A pak vysloví ještě tvrdší názor. „Zjistil jsem informaci, že Izrael od 7. 10. 2023 zabil v Gaze víc civilistů než Rusové na Ukrajině, což je děsivé srovnání,“ tvrdí generál. „Slyšel jsem to od velmi renomovaného člověka. Neumím si to ověřit, ale nedokážu říci, že tomu zdroji nevěřím. Spíš mu věřím,“ doplnil.

„Velký problém dnes je to, že když kdokoli v něčem kritizuje Izrael, třeba když se člověk ohradí proti reakci, že vymaže Gazu z povrchu zemského, tak je takový člověk automaticky antisemita. To je ale přece blbost. Chápu, že Izrael má právo bránit se proti bezprecedentnímu útoku ze sedmého října. Ne všichni zabití civilisté jsou ale přijatelné ztráty,“ kritizuje.

Všichni proti Izraeli?

„Když se podíváte na propalestinské a proizraelské demonstrace ve světě, ze začátku byl poměr mezi nimi 69 ku 31 ve prospěch Palestinců, posledních pár dní je to 95 procent pro Palestinu. Všichni západní vůdci vidí, co se jim doma děje a že propalestinský tlak je velmi silný,“ míní bývalý šéf Vojenského zpravodajství.

„Po mém soudu vítězí Hamás, protože se mu podařilo dosáhnout toho, že Izrael přestane na pár dnů bojovat. Bude také další tlak na Izrael, aby i po čtyřdenním příměří dál pokračoval ve výměně zajatců, což bude ztěžovat obnovení bojů. Hamás to chce využít k vojenskému přeskupení a doplnění. To ztíží pozici izraelských obranných sil, které operují v Gaze," řekl pro eXtra.cz bezpečnostní poradce generál Andor Šándor a dodal, že je otázkou, co bude Hamás dělat za triky, aby měl z delší doby příměří prospěch.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy