Trendy
válka na Ukrajině Olympiáda v Paříži Petr Pavel kauza Kramný

Andor Šándor o konci mandátu ukrajinského prezidenta: Zelenskyj vládne dál podle zákonů, ať si Moskva tvrdí, co chce, říká

Andor Šándor a Volodymyr Zelenskyj
Zdroj: profimedia / koláž eXtra.cz
Předchozí Další
+ Dalších 5 fotografií
REAKCE

Ukrajinské hlavě státu Volodymyru Zelenskému (46) oficiálně skončil prezidentský mandát a šiřitelé fake news v zájmu Ruska hned spouštějí hysterii se svými tvrzeními, že je nyní v čele státu nelegitimně. To bezpečnostní poradce generál Andor Šándor v povídání pro eXtra.cz odmítá, varuje ale, že politik výrazně doma ztrácí oblibu, což u dlouhotrvající války může časem vyústit ve větší problém.

Volodymyr Zelenskyj pokračuje i po svém konci: Přesně podle zákonů, je v klidu Andor Šándor

Prokremelské tlampače bijí na poplach: podle nich je Volodymyr Zelenskyj od pondělí v čele Ukrajiny nezákonně, když mu vypršel mandát, jak píší například Seznam Zprávy. Tato tvrzení mají za cíl dál oslabit podporu napadené zemi ze strany Západu, ale i samotných Ukrajinců.

Co na to Andor Šándor?

„Nejsem ústavní právník ani specialista na ukrajinské právo, ale je úplně zřejmé, že tamní legislativa jasně říká, že v době válečného konfliktu se volby prostě nemají konat. Pokud se na to podíváme logicky, tak třetina země je s ohledem na ruskou agresi pod kontrolou nepřítele, kdo ví, kolik milionů Ukrajinců je také mimo území své země, navíc zorganizovat volby v současné situaci v přijatelné formě by bylo složité. Umím si představit, že by se pak stejně našla další parta blbců, kteří by takové volby prohlašovali stejně za nelegitimní, neplatné,“ sdělil eXtra.cz generál Andor Šándor.


Slábne podpora, varuje odborník

„Větší problém je v tom, že Zelenskému se rozpadá vládnoucí koalice. Dlouhotrvající konflikt a zakázání činnosti některých stran, vůbec vše, co se tam děje, demokracii nepochybně značně ovlivnily v negativním slova smyslu,“ pokračuje dál bezpečnostní poradce.

„Navíc podpora prezidenta z jeho vlastní strany, ale obecně podpora celého establishmentu samozřejmě v průběhu času klesá. A to je potíž. Není schopný se shodnout dlouhodobě například se starostou Kyjeva Vitalijem Kličkem, ale myslím, že podobných problémů tam bude podstatně víc,“ myslí si.


Moskva je schopná tvrdit kdeco

Tvrzení kremelských politiků nepřikládá žádnou váhu.

„Na druhou stranu je třeba mít na paměti, že Rusko je klidně schopno říct, že střelba na slovenského předsedu vlády Roberta Fica je výsledkem politiky EU. Pak už můžeme z Moskvy čekat leckteré výroky,“ mává rukou.

„Na Zelenském je, aby byl schopný ukrajinský národ dál vést až k nějakému přijatelnému výsledku konfliktu s Ruskem. Je jeho úkolem uchovat ukrajinský národ a také zachovat současný politický systém na Ukrajině. Proto mi přijde marginální řešit nyní nějaké volby. V současnosti jde o holou existenci toho státu,“ varuje závěrem pro eXtra.cz generál Andor Šándor.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy