Trendy tagy válka na Ukrajině Výměna manželek 2023 Petr Pavel tragédie v Mostě

Andor Šándor o Bachmutu: Rusové ho ovládnou a půjdou dál, říká a obvinil Západ z malé podpory Ukrajiny

Andor Šándor
Zdroj: profimedia / koláž eXtra.cz
+ Další 2 fotografie
NÁZOR

Blíží se rozuzlení? Stateční ukrajinští obránci již řadu měsíců za cenu vlastního sebeobětování brání zničené město Bachmut před obsazením ruskou okupační armádou. Ta ale nyní začíná mít na bojišti úspěch. „Bachmut padne,“ předpovídá pro eXtra.cz expert Andor Šándor.

Andor Šándor: Zuřivá obrana Bachmutu

„Musíme si položit otázku, proč Ukrajinci Bachmut tak moc brání, když tvrdí, že pro Rusy nemá žádný význam. Odpovědí může být několik. Například, že vážou ruské síly, protože připravují nějaký útok. Nebo nemají ještě dostatečně připravené obranné pozice. Může to být tak, že se bojí, že když je Rusové budou rychle tlačit a pronásledovat, že by jinak postoupili až kdovíkam,“ vysvětluje pro eXtra.cz bývalý šéf Vojenského zpravodajství Andor Šándor.

„Teď Bachmut brání tři ukrajinské brigády, další patrně připravují obranné pozice. Nebo je jsou schopné vybudovat samy ustupující síly. To je další možnost. Třetí může být politické trvání na tom, že „Ni šagu nazad!“, tedy Zpátky ani krok. Dělal to Stalin (viz článek G.cz) i Hitler. Úkol byl udržet pozice. I za cenu, že to bude velký průšvih, ale z hlediska symboliky to může být zajímavé. Po Chersonu, který museli Rusové opustit, by pro ně bylo dobré získat velké město, které by jim padlo do rukou. Je jedno, že bude zbořené. Mimochodem: nechci, aby to působilo, jako že je bráním, ale oni do budov střílejí proto, že Ukrajinci v nich mají obranná a pozorovací stanoviště. Z vyšších pater vidí na Rusy, vidí směr dělostřelecké palby, kolikrát pomohou víc než drony, které vám mohou sestřelit,“ popisuje.

Rusové postoupí

„Těch možností, proč Ukrajina natolik brání Bachmut, je zkrátka skutečně více. To, že Američané otevřeně řeknou, ať se na něj ukrajinské jednotky vykašlou, že jim pak může chybět živá síla na protiútok na jaře, na tom je něco signifikantního. Při tak velké podpoře USA je to významná rada. Jeden německý reportér řekl, že pokud jde o Bachmut, ukazuje se, že lepší je věřit wagnerovcům, kteří říkají víc pravdy než ukrajinský generální štáb,“ naznačuje bezpečnostní expert.

A jak to bude podle něj dál vypadat v tomto úseku války na Ukrajině? „Myslím si, že dříve nebo později Rusové Bachmut ovládnou. I boje kolem něj jsou součástí neustálého vojenského kontaktu s Ukrajinci, jejich obrovské vyčerpávání, kdy nemají čas se vyměnit, odpočinout si, doplnit zásoby a podobně. Je to brutální síla, kterou Rusové používají. Řekli si: ‚proč tu manévrovat, když to tu můžeme celé rozmlátit i s Ukrajinci?‘. To je ruská taktika, aby Bachmut padl. Pak budou mít na dostřel další zásobovací linie ukrajinské armády a otevře se jim prostor dál na Kramatorsk,“ předpokládá Šándor.

„Celá ta vojenská operace má za cíl vojensky ovládnout všechna na podzim anketovaná území. Ukazuje se, že čím dál více lidí začínat vnímat, že boj Ukrajiny je těžký a že jenom PR podpora Západu jim to nevyhraje. Bez techniky, kterou by potřebovali a kterou bohužel nedostávají, jsou odsouzeni k zániku. Jestli je v tom ze strany západních zemí nějaký kalkul, že by i to Ukrajince mohlo přivést k jednacímu stolu, to nevím. Upřednostnil bych, kdyby měli před takovým jednáním lepší výchozí pozici,“ dodal pro eXtra.cz Andor Šándor.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy