Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Bachelor Česko 2024 Zrádci (reality hra)

Andor Šándor: Jaderné zbraně v Bělorusku jsou eskalace konfliktu. A protiútok Ukrajiny není poznat

Andor Šándor
Zdroj: profimedia / koláž eXtra.cz
Předchozí Další
+ Dalších 6 fotografií
ROZHOVOR

Na Ukrajině prý začala protiofenzíva tamní armády vůči ruským okupantům, podle bezpečnostního experta Andora Šándora to ale není moc poznat. Ostře ale v rozhovoru pro eXtra.cz kritizuje rozhodnutí Ruska nasadit jaderné zbraně v Bělorusku.

Andor Šándor: Jaderné zbraně do současné politiky o Ukrajině nepatří

Co podle vás ve skutečnosti znamená, že Rusko v Bělorusku rozmisťuje nestrategické jaderné zbraně?

Myslím, že to má dvojí symboliku. Jedna je, že se s jadernými zbraněmi, bez ohledu na to, jaký to má dosah, opět manévruje jako s nástrojem politiky. To není jen v rovině vyhrožování, což Rus vždy rád dělal, ale teď už se rozmisťují, opět blíž územím členů NATO. Za druhé je to reálný fakt, že jsou tu, mohou být použity. Není to dobře a je otázka, jestli na to bude nějaká reakce a odezva.

Medveděv na to prý reagoval tak, že kdyby se na Ukrajině rozmístily americké jaderné zbraně, reakce Ruska by byl úder na ukrajinském území. Určitě dělá zlého muže s vědomím ruského prezidenta Vladimíra Putina, ne bez něj, ale je to zkrátka nebezpečná tendence používat jaderné zbraně jako politiku.

Šéf wagnerovců Jevgenij Prigožin řekl, že taktika ruského vedení udělala z Ukrajiny jednu z nejsilnějších armád.

Prigožin podle mě neudělá a neřekne nic, co by Putinovi vadilo. V zásadě nemůže být v žádném případě se svou Wagnerovou skupinou tak nezávislý. Těžko se může dostavit na bojiště někde v rámci regulérní ruské armády a zase z něj jen tak odejít, aniž by k tomu dostal svolení. Vidíme člověka, který vypadá jako klaun, působí všelijak, ale co říká, je v duchu toho, co je Putin ochoten vědět, schválit nebo tolerovat. Ale chtěl bych ho to slyšet říkat napřímo, protože v této válce toho zaznívá tolik, co mělo vyjít z něčích úst, později se ale ukazuje, že to tak nebylo.

Ruská média tvrdí, že měl být těžce zraněn vrchní velitel ukrajinské armády Valerij Zalužnyj. Jako důkaz má sloužit to, že už se dlouho neukázal, na druhou stranu: to by ho na důkaz opakovaných tvrzení Rusů Ukrajinci museli ukazovat skoro obden.

To je sice pravda, ale přece jenom už je to nějakou dobu, po kterou nebyl vidět, a přece jenom je to velmi populární postava na Ukrajině. Je to člověk, který si i umím představit, že může mít spory s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenskym ohledně vedení války. Buď může být zraněn, nebo taky může být někde umístěný, aby si srovnal myšlenky a krok, jestli mi rozumíte, co tím myslím.

Jsou to jen spekulace, ale není to úplně výjimečné, že i vysoký velitel je v bojích těžce zraněn. Ukrajinci zabili loni šest nebo sedm ruských generálů, dělo se to i za druhé světové války. Pravděpodobnost, že se vám něco stane u bojiště nebo na bojišti, může být relativně velká.

Jak to s ním přesně je, to nevíme. Ale že v poslední době nebyl vidět, zavdává prostor ke spekulacím.

Jestli už začal útok Ukrajinců, není vidět

Mychajlo Podoljak, poradce ukrajinského prezidenta, prohlásil, že protiofenzíva už začala.

Říkám to všude, kudy chodím: v této válce jsme v obrovské informační mlze, záplavě informací a dezinformací, propagandy, mlžení.

Pokud jsou slova Podljaka pravdivá, pak je otázka, jaká ofenzíva to vlastně je, jestli to není jenom nějaká plánovaná množina různých menších útoků, tu v zázemí, tu na ruském území, než aby to byla protiofenzíva, kterou bychom čekali, tedy masivní nasazení všech sil na nějakém úseku fronty. To by bylo vysvětlení toho, že Ukrajina stále ještě nemá dostatek zbraní, aby mohla na frontě docílit něčeho většího.

Jestli takto rozptýlené akce jsou předem určeny k úspěchu, nebo k záhubě, to těžko říci. Nevidíme nic, co bychom si představovali jako ofenzívu, grandiózní nástup ukrajinského pozemního vojska podporovaného všemi druhy zbraní včetně letectva tak, aby byl Rus někde významně zatlačen. Takové ty drobné úspěchy v Bachmutu, než o něj přišli, lze těžko považovat za nějakou úspěšnou protiofenzívu.

Žádný pohyb na frontě v tuto chvíli není patrný, mluvíme navíc o patnácti stech kilometrech, což je dlouhá linie fronty.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy