Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Americká basketbalistka hanila vlastní zemi. Teď ji USA zachránily z ruského vězení výměnou za obchodníka se smrtí

Americká basketbalistka Brittney Grinerová: USA ji vyměnily ruského obchodníka se smrtí
Zdroj: Profimedia.cz
+ Další fotografie
Výměna

Spojené státy a Rusko si včera na letišti v Abú Zabí vyměnily dva prominentní vězně. Ruské úřady propustily americkou basketbalistku Brittney Grinerovou výměnou za ruského obchodníka se zbraněmi Viktora Buta vězněného v USA. Výměna vzbudila velké kontroverze, zvláště proto, že Grinerová měla se svou vlastí velmi ambivaletní vztah. Dokonce odmítla nastupovat za zvuků vlastní hymny.

Grinerovou zadrželi na moskevském letišti Šeremetěvo v únoru těsně před útokem ruské armády na Ukrajinu, tedy v době stupňujícího se napětí mezi Ruskem a USA. Basketbalistku ruské úřady obvinily z pašování drog kvůli tomu, že u sebe měla náplně do elektronických cigaret s hašišovým olejem. Dvojnásobná olympijská vítězka byla v srpnu odsouzena k devítiletému vězení za pašování drog, píše ČTK.

Viktor But, člověk, za kterého basketbalistku Spojené státy vyměnily, se rozhodně tím, že by si vzal olejíček s THC na ruské letiště, neprovinil. Byl tak velkým a drzým zločincem, že o jeho životním příběhu vznikl hollywoodský film jménem Obchodník se smrtí, ve kterém jako v jednom ze svých nejlepších počinů exceloval Nicolas Cage. But prodával zbraně diktátorům, vládám, teroristickým organizacím, prostě všem, kdo za ně měli jak zaplatit.

Výměna hodně lidí popudila. Zvlášť když se ukázalo, že vztah basketbalistky k její vlasti není úplně ideální. K vlasti, která do jejího osvobození investovala obrovské prostředky a zároveň propustila zločince, jehož se snažila dopadnout dlouhé roky a investovala do toho obří náklady. Grinerová totiž v dřívějších letech odmítala nastupovat do zápasů za zvuků americké hymny a poukazovala na to, že hymna je v podstatě rasistická, píše web sportskeeda.com, který celou kauzu mapuje.

Američanka výměnu ostře odsoudila

"Osobně si myslím, že to do sportu nepatří," řekla, když se jí ptali, proč při americké hymně odmítá být na hřišti. "Když byla národní hymna považována za národní hymnu (v roce 1931), černoši v tom okamžiku neměli práva. Je těžké nerespektovat píseň, která ani nereprezentovala všechny Američany, když byla poprvé vytvořena," řekla kdysi webu AZcentral.

Asi největší kritiku na svou osobu sklidila basketbalistka od konzervativních médií v Americe, když se do ní nevybíravě opřela moderátorka silně republikánské televize One America News, která její výměnu za nebezpečného zločince komentovala následovně. "Obchod. Odsouzený ruský obchodník se zbraněmi alias obchodník se smrtí výměnou za Ameriku nenávidící, lesbickou zkuřku," řekla v jednom ze svých pořadů.

Válka na Ukrajině

Válku na Ukrajině rozpoutalo Rusko ve čtvrtek 24. února 2022 v ranních hodinách.

V Rusku se o tomto aktu válečné agrese mluví jako o "speciální vojenské operaci na Ukrajině". Jde o vyvrcholení rusko-ukrajinské krize a zároveň největší konflikt na území Evropy od konce druhé světové války.

Mohlo by vás zajímat:

Volodymyr Zelenskyj | Vladimir Putin | Wagnerova skupina | Jevgenij Prigožin | Válka v Izraeli

Související články

Další články

Nejnovější kauzy