Trendy tagy válka na Ukrajině Agáta Hanychová Eliška a Damián Love Island 2023

Aliance pro rodinu: Ultrakonzervativní hnutí má vazby na tajemný zahraniční spolek Ordo Iuris, usilující o zákaz rozvodů!

Pochod pro rodinu v roce 2017, který pořádala Aliance pro rodinu.
Zdroj: Profimedia
+ Další 2 fotografie
investigace

Redakce eXtra.cz jako jediné médium přinesla informace o propojení protipotratového Hnutí pro život s Českou poštou, která organizaci poskytla zvýhodněné podmínky pro distribuci svých letáků i možnost rozhovoru ve firemním newsletteru. Nyní jsme se zaměřili na další výrazné ultrakonzervativní hnutí - Alianci pro rodinu. Ta působí v České republice mnoho let a nedávno se spojila s dalšími podobnými uskupeními ze zahraničí. Jedním z nich je polské hnutí Ordo Iuris, které chce mimo jiné výrazně omezit možnost rozvodů. Samo si přitom prošlo skandálem ohledně rozvodu hlavních představitelů po odhalené nevěře mezi jejími zaměstnanci.

Téma protipotratových hnutí se v České republice v nedávné době dostalo do popředí. Může za to nevhodný příspěvek Hnutí pro život, které na Facebooku napsalo, že by lidé raději než na pilulky po pro ukrajinské ženy znásilněné ruskými vojáky měli přispět například na nákup houkadel pro Ukrajinky. Nesmyslná rada se následně setkala s odsouzením takřka všech komentujících.

Už předtím však redakce eXtra.cz přinesla jako jediné médium informace o propojení Hnutí s Českou poštou, která mu zajistila zvýhodněné podmínky pro distribuci letáků i rozhovor ve firemním newsletteru. Hnutí pro život však není jedinou organizací, která se v České republice snaží o prosazování ultrakonzervativní agendy. Další takovou je Aliance pro rodinu.

Zájmy českých rodin, a nebo šíření ultrakonzervativní agendy?

Ta vznikla už v roce 1996 jako Výbor na obranu rodičovských práv. V roce 2015 pak dostala svůj současný název. Podle informací na svých webových stránkách organizace "lobbuje za zájmy českých rodin". Jak dále uvádí, "naším cílem je země přátelská rodině. Denně pracujeme na tom, aby politici nezapomněli, že na silných a samostatných rodinách se dá budovat lepší budoucnost pro všechny."

Předsedkyně hnutí Jana Jochová pak na dotaz eXtra.cz dodává širší charakteristiku: cílem Aliance pro rodinu je podle jejích slov "dosáhnout společenské, kulturní, sociální a legislativní podpory a respektu pro rodinu založenou na manželství muže a ženy, která tvoří základní buňku společnosti a na níž závisí dobro jednotlivců, rodin, dětí, seniorů, jakož i celková prosperita společnosti a její budoucnost".

Dále se hnutí snaží o to "uchovat jedinečné místo manželství ve společnosti, aniž by docházelo k oslabování tohoto postavení zaváděním jiných právních institutů, které mají snahu se svou povahou manželství připodobnit."

Ve skutečnosti však existují tendence hnutí silně protlačovat ultrakonzervativní agendu, což lze ukázat na následujících příkladech. Jochová tak například pro server Aktuálně.cz uvedla, že “v posledním století začalo manželství trochu ztrácet na významu, protože ústava uznala, že děti narozené mimo i uvnitř něj mají stejná práva".

V rozhovoru na iDnes.cz pak Jochová podpořila konverzní terapii, která má za cíl "předělat" homosexuály na heterosexuály a v mnoha zemích je zakázaná. V dopise si dokonce stěžovala na dětský pořad Doktorka Plyšáková na ČT Déčko, protože se v něm vyskytovala "lesbická rodina".

Jochová: Učíme se od LGBT, jak ovlivňovat agendu

Naposledy pak Aliance pro rodinu vyvolala bouři svým interním mailem, který nabádal její sympatizanty, aby psali společnosti ČEZ, která se zavázala chránit příslušníky LGBT komunity mezi svými zaměstnanci před diskriminací. "Napište s námi vedení společnosti ČEZ a zeptejte se jich, jestli stejně jako navázali partnerství s LGBTIQ+ komunitou hodlají pomáhat i rodinám s dětmi. Teď by ČEZu přece mělo jít primárně o rychlou cestu z energetické krize pro běžné odběratele, a ne o asociální LGBTIQ+ aktivismus," píše se v newsletteru Aliance pro rodinu, který má redakce eXtra.cz k dispozici.

Podle Jochové se však její hnutí pouze učí od LGBT skupin v tom, jak být zájmovou skupinou. "LGBT+ aktivisté dosahují svých cílů tím, že o sobě dávají neustále všem vědět, stali se zájmovou skupinou se silným až vydíracím potenciálem. A my se učíme od nich, pochopili jsme, že pokud máme dosáhnout našich cílů, je potřeba, aby rodiny také měly svou silnou zájmovou skupinu. A tou se snažíme být a chceme, aby se také o nás vědělo," uvádí pro eXtra.cz předsedkyně Aliance pro rodinu.

"Mnohé rodiny s dětmi se dnes skutečně dostávají na/pod hranici energetické chudoby a když se dozvíte, že v téhle těžké situaci si lobbistická skupina zase vymůže nějaké privilegium, tak je potřeba se nějak ozvat," dodává Jochová. Před diskriminací jsou podle ní všichni chráněni zákony České republiky a diskriminační jednání je postihováno a trestáno.

"ČEZ musí chránit před diskriminací každého i bez podpisu speciálních dokumentů, stejně jako každý jiný zaměstnavatel. To, co ČEZ udělal, není žádné rozhodnutí někoho chránit před diskriminací, ale privilegovat určitou skupinu lidí poskytnutím personální a časové dotace na řešení domnělé diskriminace, která ale v realitě bude znamenat protežování této skupiny lidí," rozvádí dále svůj pohled na věc Jochová.

Útoky na LGBT však odmítá: "Nechápu, co tím vůbec myslíte. Nejsme si vědomi, že bychom na kohokoliv kdy útočili, tahle rétorika je nám cizí. My pouze nesouhlasíme s některými požadavky LGBTQ+ aktivistů, ale svůj nesouhlas vyjadřujeme kultivovanou formou, nikdy jsme na nikoho neútočili, i se proti tomuto nařčení ohrazujeme. Konec konců tento aktivismus odsuzují i mnozí gayové, kteří nám píší a vyjadřují svou podporu, někteří o tom začínají i otevřeně mluvit, baví se i s námi. Těchto lidí si hluboce vážíme, protože víme, jak to pak schytávají ze všech stran," popisuje.

"Potraty neřešíme, Rusko odsuzujeme"

Téma potratů, kterému se věnuje Hnutí pro život a k němuž se v souvislosti se znásilněnými Ukrajinkami nedávno vyjádřil kontroverzním a široce odsouzeným výrokem také kardinál Dominik Duka, však Aliance pro rodinu komentovat nechce. Podle Jochové se její hnutí agendou potratů nezabývá. "Není naší ambicí vyjadřovat se jako organizace ke všemu, co se děje, ale samozřejmě jsme jako jednotlivci nesmírně hrdí na to, jakou solidaritu s ukrajinskými ženami a dětmi náš národ a i Poláci projevili a jednoznačně v tomto konfliktu odsuzujeme agresora," dodává však na dotaz, jaký postoj její organizace zaujímá k probíhajícímu konfliktu na Ukrajině a situaci žen znásilněných ruskými vojáky.

"Jako Aliance jsme se situací žen na Ukrajině věnovali jen okrajově, a to v případě surogátních matek. Ukrajina totiž patřila k zemím, kde tento byznys kvetl a dodávala objednané děti do mnoha států Evropy. Ženy, které ale byly takto využity, se kvůli válce dostaly do strašných podmínek, informovala nás o tom naše partnerská francouzská organizace, která dělala i petici na podporu těchto žen. My jsme tyto informace podstoupili České ženské lobby, zda by se k tomu nechtěla připojit, ale zdá se, že tento segment žen české feministky zatím úplně pomíjejí," rozvádí pak Jochová, jakým způsobem její hnutí plánovalo pomoci ukrajinským ženám.

Spojení s hnutím Ordo Iuris s podivným financováním

V říjnu 2021 se Aliance za rodinu společně s dalšími organizacemi spojila v mezinárodní hnutí Alliance for the Common Good (v překladu Aliance pro společné dobro). Součástí tohoto spojení je i polská katolicko-fundamentalistická organizace Ordo Iuris, která mimo jiné stojí za zákazem interrupci v Polsku, který je v této zemi nejpřísnější v Evropě.

Se zvýšenou koordinací přišly i peníze. Zpráva zveřejněná 15. června 2021 Evropským parlamentním fórem pro sexuální a reprodukční práva s názvem „Hrot ledovce“ dokumentuje, jak se financování ultrakonzervativních skupin aktivních v Evropě v posledním desetiletí neustále zvyšovalo. Autor zprávy identifikuje více než 700 milionů dolarů, které se v letech 2009 až 2018 nalily do antigenderových skupin v Evropě, z toho 11 procent pocházelo z amerických zdrojů, 26 procent z ruských a zbytek z Evropy.

Ordo Iuris však tvrdí, že všechny prostředky pocházejí z individuálních darů, a popírá, že by dostávalo jakékoli peníze od velkých ruských nebo amerických skupin.

Na otázku, kdo financuje Alianci pro rodinu, odkazuje Jochová rovněž na drobné dárce: "Máme vyhlášenou veřejnou sbírku, na kterou přispívají drobní dárci, kterých dnes již máme stovky. Díky těmto lidem na rozdíl od mnoha našich oponentů jsme zcela nezávislí na dotacích a veřejných rozpočtech a díky tomu také čerpáme svou legitimitu ve veřejném prostoru," vysvětluje předsedkyně Aliance pro rodinu své financování.

Vazby na Rusko

Polská média dlouhodobě upozorňují na propojeni Ordo Iuris s Kremlem a Putinovými oligarchy, kteří platí aktivity podobných organizací, posilují "kulturni války" v Evropě a šíří dezinformace. Konkrétně podle serveru Reset Obywatelski ruský oligarcha Konstantin Malofeev úzce spolupracoval se zakladateli Ordo Iuris a finančně je podporoval. Zároveň byl odpovědný za dodávky zbraní na Donbas (oblast na Ukrajině obsazená separatisty).

Ordo Iuris je podle serveru také spojeno s projektem Agenda Europe. Jde o tajný projekt proti potratům a LGBT, založený v roce 2013 skupinou mezinárodních lobbistů. Cílem Agenda Europe je provést ultrakonzervativní změnu evropského práva. Také v tomto hnutí se angažovali Rusové napojení na Kreml.

Jaký má tedy Aliance pro rodinu vztah k Ordo Iuris? "Aliance pro rodinu rozvíjí již několik let zahraniční spolupráci s podobně orientovanými organizacemi napříč celou Evropou, jsme v kontaktu s organizacemi z Francie, Rakouska, Německa, Itálie, Maďarska. Oslovila nás dokonce podobná organizace z Ukrajiny, bohužel válka naše kontakty s nimi přerušila. Ordo Iuris je největší polská organizace tohoto typu a nevím, kde berete informace, že je napojená na ruské oligarchy. My jsme ji vnímali jako organizaci napojenou spíše na současnou polskou vládu a vzhledem k jejich dlouhodobému vztahu k Rusku nám napojení na ruské oligarchy přijde spíš jako fake news," odmítá Jochová doložené vazby na Rusko.

Nevěra, napadení a skandál uvnitř hnutí

Velkou pozornost však v Polsku v souvislosti s hnutím Ordo Iuris nakonec způsobila úplně jiná věc. V organizaci, založené na konzervativních hodnotách, došlo k nevěře a románku mezi jejími zaměstnanci, který vygradoval až v odchod některých členů a založení nového think tanku Logos. Spor vygradoval do té míry, že manžel Karoliny Pawłowské, která se dopustila nevěry, Paweł Pawłowski, napadl podle polského serveru Salon24.pl svého soka a bývalého viceprezidenta Ordo Iuris Tymoteusze Zycha. Chystal se ho shodit ze židle a pokusil se ho udeřit. Svědci útoku nakonec oba pány oddělili. Pawlowská následně na Twitteru uvedla, že útok jejího manžela byl způsoben tím, že ho informovala o rozchodu a úmyslu rozvést se, stejně jako o svých plánech s jiným mužem.

Oba milenci přitom účinkovali ve videu, které lidem radilo, jak ovládat své touhy. Ještě další absurditu celé věci dává fakt, že Zych se před dvěma lety zúčastnil debaty s názvem "Je čas zakázat rozvod?". Když vypukla mediální smršť, došlo ke změně názvu a Institut Ordo Iuris ze své strany stáhl informace o debatě. Institut již dříve zdůrazňoval: "Je třeba hledat řešení, která upřednostňují udržitelnost manželství a rodin, plodnost, vysoce kvalitní socializaci a sociální soudržnost." V lednu tohoto roku pak jeden z představitelů hnutí řekl, že "z pohledu neštěstí dítěte je rozvod rodičů horší než jejich smrt“.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy