Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Alena Schillerová se vysmála tajnostem ohledně rozpočtu. S její kritikou souhlasil i Kalousek

Exministryně a exministr financí, Alena Schillerová a Miroslav Kalousek se v kritice Zbyňka Stanjury shodují.
Zdroj: koláž eXtra.cz/Martin Procházka/eXtra.cz, Profimedia.cz
+ Další 3 fotografie
STÁTNÍ ROZPOČET

Alena Schillerová si nebrala ve Sněmovně servítky. Bývalá ministryně financí upozorňovala na skutečnost, že ačkoli je to již týden od vládního schválení předběžného návrhu státního rozpočtu na příští rok, dosud ministerstvo financí materiály k návrhu nenahrálo do systému. Kritizovala tajnosti a aroganci Zbyňka Stanjury, a především ironicky poukázala, že dle dostupných informací rozpočtové částky zůstaly kupodivu stejné jako před měsícem, ačkoliv prý z návrhu zmizela řada škrtů za vyšší desítky miliard. Tentokrát s její kritikou souhlasil i Miroslav Kalousek, který vládu na sociálních sítích vyplísnil za rozpočtovou nekompetenci a amatérismus.

Alena Schillerová se na schůzi Poslanecké sněmovny při svém úterním vystoupení opřela do netransparentního jednání současné vlády. Nechápe, proč příprava rozpočtu na příští rok, který nazvala „zákonem roku“, probíhá „v režimu přísně tajné“. Připomněla květnový rozhovor ministra financí Zbyňka Stanjury pro Český rozhlas, kdy odmítal sdělit, jaké dotace vláda škrtne (ministr tehdy své mlčení odůvodnil snahou o to, aby se po jeho prohlášení nezačalo lobbovat). Takový přístup označila Schillerová za nehorázný.

„Ministr Stanjura patrně neukáže ani návrh rozpočtu na příští rok, tedy zákon roku. Jste si jisti, že znáte závazná čísla výdajů svých kapitol, aby je mohli správci vašich kapitol podrobně rozepsat do systému státní pokladny?“ tepala poslankyně za ANO do rozpočtové politiky vlády. „Jste si jisti, že informace o výši deficitu, která se má podle vyjádření pana premiéra pohybovat v intervalu 235 až 270 miliard korun, je dostatečně vypovídající pro plánování rozpočtu na klíčové agendy vašich resortů? Jejich provozních výdajů? Jejich investic?“ kritizovala dále Schillerová široký rozptyl v odhadech konečných státních příjmů a výdajů.

Zázrak na Nobelovku

Bývalá ministryně financí rovněž zmínila, že do konce června musí podle zákona obdržet jednotlivé kapitoly závazné návrhy svých rozpočtů. Zapochybovala, že existuje schválený materiál k rozpočtu, protože ten „z 31. května počítal s příjmy státního rozpočtu ve výši 1 bilion 899 miliard korun a výdaji ve výši 2 biliony 139 miliard korun“. Květnový materiál měl dle Schillerové počítat se snížením výdajů v rozsahu 21 miliard korun, přičemž škrty se týkaly valorizace plateb za státní pojištěnce či prostředků na vědu a výzkum.

Schillerová následně sarkasticky dodala, že dle informací samotného ministerstva schválený předběžný návrh rozpočtu počítá nadále se zcela totožnými příjmy a výdaji jako materiály z května. Neobsahuje však výše jmenované škrty. „Aniž by to mělo jakýkoliv vliv na celkové číslo plánovaných výdajů. To vykazuje znaky zázraku,“ glosovala Schillerová a Stanjurovi zavěštila buď Nobelovu cenu za ekonomii, nebo konec na ministerském křeslu. Poslankyně si nedovede představit seriózní diskuzi o rozpočtu, když „v důsledku triků a podvodů Zbyňka Stanjury nesedí 150 miliard korun“.

Kalousek nerad, leč souhlasí

S rozpočtovou kritikou na Twitteru neochotně souhlasil i bývalý ministr financí Miroslav Kalousek. „Není to zásluha této dámy,“ nechtěl velebit Schillerovou. „Je to vina zoufalého amatérismu a rozpočtové nekompetence vlády Petra Fialy, že umožňuje Aleně Schillerové mít v její kritice pravdu. Nedá se nic dělat, kritika je pravdivá a oprávněná. Fakt, že ANO by to dělalo ještě hůře a ulhaněji, nemůže být omluvou,“ soudil ostře Kalousek.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy