Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Bachelor Česko 2024 Zrádci (reality hra)

Nárůst psychických problémů u dětí. Stoupá počet sebevražd i případů šikany ve škole, varuje terapeutka

Psychické problémy dětí: Nárůst sebevražd i šikany je alarmující, říká terapeutka Linky bezpečí
Zdroj: Profimedia.cz

Dětská psychika je pod stále větším tlakem. Děti a mladiství jsou na tom psychicky hůře než v předchozích letech. Pro eXtra.cz to mimo jiné potvrzuje psycholožka, psychoterapeutka a mluvčí Linky bezpečí Regina Jandová, která odpovídala na naše otázky. V posledním roce podle ní hovory na lince bezpečí vzrostly jak z hlediska kvantity, tak i z pohledu jejich závažnosti.

Psychický stav dětí v Česku není dobrý. Odborníci upozorňují na nárůst úzkostí, depresivních stavů i poruch příjmu potravy. Jandová to potvrzuje a předkládá čísla z loňského roku. „V roce 2022 jsme odbavili přes 90 000 kontaktů (na tel., e-mailu, chatu). Oproti předešlým rokům se nám hovory prodloužily, a to z toho důvodu, že jsou závažnější,“ říká Jandová a pro eXtra.cz přibližuje, čeho se hovory na Linku bezpečí týkaly.

Témata telefonátů jsou závažnější

Ve srovnání s předešlými roky děti řešily obsahově náročnější témata, nejčastěji z oblasti psychických potíží jako úzkosti, deprese, sebepoškozování či sebevražedná tematika,“ uvádí terapeutka a dodává, že třeba právě u hovorů týkajících se sebevražd zaznamenali nárůst o devět procent. „Alarmující je nárůst sebepoškozování, a to již u dětí v základních školách. V kontextu těchto témat je potřeba věnovat dětem více času, proto se prodloužila průměrná délka hovorů a stoupla i četnost hovorů delších než 30 minut,“ říká Jandová.

Loni jsme 122krát kontaktovali ve prospěch dítěte jinou instituci. Nejčastěji se jedná o Toxikologicko-informační středisko, rychlou záchrannou službu, Policii ČR nebo OSPOD,“ dodává mluvčí Linky bezpečí. Podle ní také narůstá počet případů, kdy děti na linku netelefonují, ale píší přes e-mail nebo chat.

Děti jsou na tom psychicky hůř

Podle psychologů se duševní odolnost dětí v poslední době snižuje. Faktorů, které za to mohou, je podle Jandové více: „Je to třeba i vlivem narůstající tendence rodičů chránit děti před přirozenými vývojovými výzvami. K tomu se přidružila koronavirová epidemie, ale i válka na Ukrajině, které znatelně narušila běžný život dětí a otřásla jejich pocitem, že svět je bezpečné místo, které má svůj řád.

Mohou za to moderní technologie?

Jakou roli mohou v podobné situaci hrát moderní technologie a jak si s nimi dnešní mládež dokáže poradit? Není to také příčina toho, že jsou na tom dnešní děti psychicky hůře? "Dnešní děti jsou vystaveny moderním technologiím a informačnímu prostředí, což může přinášet nové výzvy a tlaky, například v oblasti sociálních médií a online interakcí. Nároky v oblasti vzdělání mohou být vyšší, což může vést k pocitu tlaku a soutěže,“ říká k vlivu moderních technologií Jandová. „Určitou roli jistě hrají i společenská očekávání ohledně úspěchu, vzhledu a chování, ta mohou také vytvářet tlak na děti,“ dodává.


Související články

Další články

Nejnovější kauzy