33 let od legendárního Jakešova projevu: Tohle jsou největší bludy, které pronesl
Celých třiatřicet let uplynulo od doby, kdy zazněl jeden z nejzásadnějších projevů funkcionářů komunistické strany, který předznamenal, že léta socialismu se definitivně blíží ke konci. Legendární Jakešův projev na Červeném Hrádku, který byl adresován dalším funkcionářům KSČ, vstoupil do historie hlavně tím, že komunistickou ideologii ukazuje absolutně bez příkras a sladkých řečí. Pojďte si přečíst, co tenkrát zaznělo. Nahrávku lze stále dohledat na YouTube.
Projev, který vešel do ne zrovna lichotivé historie komunistické strany, ukazoval, jak staromódní strana byla jen těžko schopná reagovat nejen na výzvy, které ji čekaly, ale i na ty, které tu už dávno předtím byly. Podívejme se na jednotlivá témata, o kterých zoufalý Jakeš mluvil. Celý proslov je stále k dohledání na YouTube.
Ekologie
„Mám na mysli různá ekologická hnutí. My bychom potřebovali, aby se sebrali a šli vyčistit ten potok, a ne dělali demonstrace, chodili po náměstích a křičeli: ‚Udělejte jinou spalovnu nebo něco takového.‘ Mnozí lidé si pletou demokracii s tím, že budou jen kritiky a určovat, co se má dít se společností, a ti druzí, že jsou povinní to vykonávat.“
Tohle Jakeš vystihl přesně, a když se podíváte na dnešní ekologické spolky poutající se na magistrále do cesty autům, skoro byste mu dali za pravdu. To by se ale komunisti v té době nesměli chovat podstatně hůř a neurčovat nesmyslnou náplň práce celému státu.
Hana Zagorová
„Jsou umělci, kteří podepíší nějaký pamflet (Několik vět – pozn. red.)… Mohli bychom ukázat, co jsou zač, jací jsou. Vždyť ti umělci, kteří to podepsali… Žádný z nás nebere takový platy, jako berou oni. Dostávám jednou ročně seznam umělců, kteří dostávají nad sto tisíc korun platu. Řekněme paní Zagorová. Je to milá holka, všechno. Ale ona už tři roky po sobě bere šest set tisíc každý rok.“
Nádherná ukázka totální ztráty nervů a pokusu obrátit nenávist lidu proti umělcům, kteří si své peníze na rozdíl od nenažraných funkcionářů alespoň trochu zasloužili a nedostávali (podobně jako Jakeš) peníze za ožebračování národa.
Západ
„Západ je plný lidských práv a demokracie, ale v plné síle používá politiky biče a cukru. Budete dělat, co my chceme, půjdete dál, dáme vám půjčky, snížíme embargo na určité zboží a tak dále. Tímhle způsobem chtějí rozdělovat a panovat.“
Ano, Miloši. Říká se tomu zahraniční politika a společenství tím nutí své rivaly, aby spolupracovali. Je to běžný nástroj a používat jej proti cizím mocnostem je podstatně méně škodlivé než proti vlastním lidem, jako se to dělo v ČSSR.
Kapitalismus
„Západ a USA nakupují levně suroviny a prodávají drahé výrobky...“ Co k tomu dodat. To je prostě princip obchodu a ani tehdejší socialisté to nevymysleli lépe.
Kázeň
„My jsme trochu přehnali. Zpohodlněli jsme. Doba nás z toho pohodlí vyvádí… V USA je kázeň a disciplína… U nás je to piánko. S tím se musíme rozejít. Jinak životní úroveň nezvýšíme. Potřebujeme využívat pracovní dobu.“
Ano, u nás to bylo piánko, jak Jakeš říkal. Socialisté totiž celý národ odnaučili pracovat takříkajíc "na svém", mít zájem na tom, aby se práce dotáhla do konce. Za čtyřicet let komunismu vychovali generaci, která si občas více hleděla toho, jak práci co nejvíce odbýt a případně aby něco zůstalo "na doma".
Rovnostářství
„Dnes je nespravedlivé rovnostářství. Platilo tehdy, když šlo o to, aby se každý najedl, někde bydlel, do něčeho se obul. Ale dnes? To musí být na základě výsledků práce, mzda musí být spravedlivá. Ne stejná, jak to je nyní dostat stejné peníze, i když toho člověk udělá méně.“
Tohle je asi nejbizarnější komunistické prozření vůbec. Mzda podle výkonu? A netvrdí socialisté, že každý bude pracovat stejně, dostane za svou práci stejnou odměnu a v konci nakonec vůbec nebudou potřeba peníze? Neuvěřitelné, ale vážně to asi nebude fungovat...
Miloš Jakeš vystřídal v roce 1987 ve funkci Gustáva Husáka a ve funkci vydržel krátce. V listopadu roku 1989 neustál sametovou revoluci. Nakonec odešel ve věku 97 let. O jeho úmrtí informovala Prima CNN.