Trendy
Výměna manželek 2024 válka na Ukrajině Survivor 2024 Survivor 2024 - aktuálně

Zpověď kata Jiřího Večeře z kauzy LTO: Obětoval jsem kámoše. Nařídil jsem jeho smrt

Bývalá reportérka Jana Lorencová s ním točila rozhovor.
Zdroj: Česká televize, publikováno se souhlasem
OSOBNÍ ZPOVĚĎ

Jméno Jiří Večeř není mezi takzvanou českou galerkou tolik známé jako jména ostatních členů. Přitom kauza, se kterou je spojené, obstojí i ve srovnání s největšími kriminálními případy nejen devadesátých let. Řeč je o LTO neboli podvodech s lehkými topnými oleji - jde také o jedno z témat, kterému se věnuje série dokumentů České televize Polosvět. Desítky mrtvých, v podstatě ukradené až stovky miliard korun, nevysvětlitelné chyby úředníků i politiků a vraždy jako z nefalšovaných gangsterských filmů, které k nám po revoluci začaly proudit. Jiří Večeř však podle svých slov z celého kolotoče zvládl vyskočit a dát se na správnou stranu zákona. Podívejte se na portrét jednoho z nejrozporuplnějších zločinců devadesátých let.

Jeho řeč zní jako opsaný scénář k béčkovému devadesátkovému akčnímu filmu plnému gangsterů, přestřelek a hlavně obrovského množství peněz. Svůj poněkud bizarní vypravěčský talent předvedl ve zfilmovaném rozhovoru zvaném Můj přítel vrah, který s nim natočila ještě ve vězení novinářka Jana Lorencová. Ta se o kauzy LTO zajímala a nějaký čas byla v hledáčku gangu také. 

"To, že ti někdo zadá vraždu, tak to ještě neznamená, že jdeš a hned to uděláš. To se muselo naplánovat, aby nikdo nevěděl, od koho to šlo. Pro mě bylo zajímavý to, že mi zakázal, abych to udělal já osobně. Prostě stanovený bylo, abych to nedělal já osobně, protože jsem jim byl moc blízko. Když ta věc měla být hotová, byli jsme domluvení, že mi dá vědět, že pan Holý je mrtvej. Heslo bylo: Hory jsou zařízený," vypráví Večeř v dokumentu.



Nedodržel pravidla

Jiří Večeř byl odsouzen na patnáct let za organizaci dvou vražd, další dvě vraždy mu soud později neprokázal. On sám hovoří o tehdejší trestné činnosti naprosto otevřeně. Popisuje třeba v podstatě bez emocí, jak musel nechat popravit svého kamaráda Marka Lehkého. 

"Tam se stalo něco, co se stát nemělo, my jsme se stali kamarádi. To v olejích nefunguje nikdy. Tam jsou všechno jenom známí, co mají společný zájmy. My jsme se s Markem skamarádili a on mi bezvýhradně věřil. Tak jako já jsem svým způsobem bezvýhradně věřil Kutalovi s Šišmou. Jenže Marek udělal něco, co se v olejích dělat nesmí. Nedodržoval pravidla," říká Večeř a vzpomíná jména údajných dvou aktérů celé kauzy. Pak přišlo rozhodnutí se Lehkého zbavit.

"Ve finále to skončilo tak, že ten člověk dlužil obrovskou sumu peněz a já jsem se dostal do situace, že mi bylo kategoricky stanoveno: Buď zemře Marek, nebo půjdu já. Protože když někdo někoho dotáhl do olejů, tak ho bezvýhradně garantoval. Jeho prohřešek padal na hlavu toho, kdo ho garantoval. O tom, že by nechali zavraždit i mě, jsem nepochyboval ani na okamžik," vypráví Večeř někdejší novinářce Lorencové.

"Člověk dokáže žít se vším"

"Každej člověk je obrovskej sobec. Myslí hlavně na sebe a potom až na toho druhýho, ať je to, jak chce. Mohl jsem říct, že to neudělám, ale zase jsem měl strach z toho, že umřu já. To neomlouvá, ale tak to prostě bylo. Takže volíš to, co je ti bližší. Obětoval jsem kámoše. Nařídil jsem jeho smrt," říká Večeř, který se poté, co se i nad ním začala stahovat mračna a musel strávit dlouhou dobu v zahraničí, rozhodl ke všemu se přiznat, odsedět si trest a pomoci policii rozkrýt celou chobotnici kolem lehkých topných olejů.

Zda mu to ale pomohlo k lepšímu svědomí, není jisté. "Člověk dokáže žít se vším, naprosto se vším. Toho člověka vidíš. Nežije se s tím lehce, svědomí se nedá vygumovat," uzavírá Jiří Večeř.

Bartošová brala úspěchy jako samozřejmost, svou slávu ale neustála, tvrdí její první manažer. Showbyznys ji semlel

Související články

Další články

Nejnovější kauzy