Trendy tagy válka na Ukrajině Výměna manželek 2023 Survivor 2023 Petr Pavel

Zpěvačka, která vypadá jako z jiné planety: Extravagantní Jana Kratochvílová slaví 70

Extravagantní Jana Kratochvílová: Ani v 70 letech se nebojí šílených kostýmů
Zdroj: Profimedia
+ Dalších 10 fotografií
NAROZENINY

Fantazii se meze nekladou. Své by o tom mohla vyprávět extravagantní zpěvačka Jana Kratochvílová, která dnes slaví 70 let. Autorka hitu V stínu kapradiny už mnohokrát překvapila tím, jak vypadá. Jak se svěřila webu IDNES, je jako ženský Dalí, touží se odlišit.

Zpěvačka Jana Kratochvílová, která si nechává říkat Uriel, se v televizi poprvé objevila v roce 1973 společně s Country Beatem Jiřího Brabce. Byla součástí několika kapel, mezi nimiž byly taky Kroky Františka Janečka, pak ovšem založila vlastní hudební skupinu s názvem Motor.

Jana Kratochvílová s hitem V stínu kapradiny

Kratochvílová nazpívala nezapomenutelný hit V stínu kapradiny. V tehdejším socialistickém režimu to ale se svou výstředností neměla vůbec jednoduché, a tak se komunisté velmi aktivně začali podílet na tom, aby její uměleckou činnost omezili.

Janě Kratochvílové bylo v roce 1983 umožněno vycestovat na hudební festival do Dublinu, zpátky ji už ale režim nepustil a rozhlásil, že zpěvačka emigrovala. Tehdy byly zrušeny její koncerty a staženy i vydané desky.

Jana Kratochvílová ve skupině Illuminati.ca

Nakonec skutečně emigrovala a začala žít v Londýně, spolu s životním partnerem Jiřím Georgem Hrubešem, který za ní utekl. V zahraničí změnila svou hudební orientaci, od popu přešla k undergroundu a proslavila se se skupinou Illuminati.ca, kdy při koncertech měla na hlavě helmu.

To ale vlastně není pro „šílenou“ zpěvačku nic neobvyklého. Extravagantní Jana Kratochvílová se nebojí ani odvážných kostýmů a velmi často vypadá jako z jiné planety.

„Dělala jsem si v šatně různé úpravy vlasů a masky. A pak to začalo být poznávací znamení Illuminaticy (kapela, se kterou Kratochvílová vystupuje). Tak jako mají třeba Slipknot své masky,“ prozradila zpěvačka v rozhovoru pro iREPORT.

Jana Kratochvílová zpívala ve skafandru

Jednou dokonce odzpívala koncert v potápěčském skafandru. „Oblékla jsem si ho v druhé půlce koncertu, a já měla podpatky a mikrofon jsem si strčila pod masku a musela v tom zpívat Copánky… A strašně to v té helmě rezonovalo, to bylo šílené, nejhorší bylo, že se mi zapařilo skleněné okno… A podpatky se mi zarazily do podlahy…,“ vzpomněla.

Jak se svěřila webu iDNES, doma takto extravagantně většinou oblečená nechodí. I když… „Doma se oblékám všelijak. Ale pořád si s image hraji, baví mě to. Baví mě dělat změny a sama sebe i druhé překvapovat. Pět minut před odjezdem si vymyslím, co budu mít na sobě. Jsem jako ženský Dalí, jak tvrdí můj partner George. Toužím se odlišit. Je to pro mě přirozené.“

Kratochvílová o sobě říká, že chce žít uměním. „Dělat radost, provokovat lidi ze všednosti, uzavřenosti a zbavit je toho, aby v sobě chovali předsudky. A že je chovají! Stačí, když si vezmete červené boty k černému, natož když si vezmete na hlavu rohy! V Anglii to nevadí, tam mají dokonce radost a tleskají. Návrhářka Vivienne Westwoodová, která žila v Londýně v našem sousedství, od nás třeba odkoukala kostýmy. Nevymýšlím si, opravdu si 'vypůjčovala' mnohé naše nápady. A my za tu inspiraci byli šťastní,“ dodala excentrická zpěvačka, která se experimentů očividně nebojí.

Petr Švancara se opřel do Novotného a Survivoru: Kvůli genderovému pravidlu si nebral servítky

Související články

Další články

Nejnovější kauzy