Trendy
válka na Ukrajině Výměna manželek 2024 Victoria Velvet Survivor 2024 - aktuálně

Zpěvačka Adele má postavu jako lusk a pěje chválu na zázračnou dietu: Co obnáší a jaká jsou rizika

Adele výrazně zhubla za pomoci diety Sirtfood.
Zdroj: Profimedia.cz, archiv Adele, koláž: eXtra.cz
Předchozí Další
+ Dalších 6 fotografií
dieta
Dieta Sirtfood se znovu dostala do centra pozornosti poté, co britská zpěvačka Adele (32) předvedla svoji štíhlou postavu v americké komediální show Saturday Night Live. Jelikož jí připisuje významný úbytek své váhy, došlo následně na Googlu k prudkému nárůstu vyhledávání informací o této dietě. Abyste je nemuseli lovit na internetu, připravili jsme vám stručný přehled o tom, co je tahle „zázračná“ dieta vlastně zač.

Adele vypadá k světu. Co dieta Sirtfood je? Roku 2016 ji představili dva britští odborníci na výživu.

Základním předpokladem je, že skupinu bílkovin nazývanou sirtuiny, které se podílejí na regulaci metabolismu a stárnutí, lze posilovat konzumací specifických potravin bohatých na třídu fytonutrientů zvaných polyfenoly. Ty jsou primárně produkované rostlinami, a jsou i bohatým zdrojem vitamínů, minerálů a vlákniny.

Jak dieta Sirtfood funguje?

Hlavní myšlenkou je, že konzumace potravin bohatých na polyfenoly (označovaných právě Sirtfood), zvýší schopnost těla spalovat tuky, posílí jeho metabolismus a povede k dramatickému úbytku hmotnosti. Automaticky rovněž dochází k výraznému snížení rizika vzniku chronických onemocnění.

Mezi běžné potraviny zahrnované do této kategorie patří např. jablka, sója, borůvky, jahody, kale alias listové zelí, hořká čokoláda (s minimálně 85 % kakaa), červené víno, zelený čaj matcha, cibule nebo olivový olej

Významnou část obliby dieta získává tím, že součástí seznamu je čokoláda a víno. Je však zapotřebí vypíchnout, že konzumované množství obou těchto pochutin je nutné držet v přiměřených hodnotách.

Dieta Sirtfood má dvě části

Dieta Sitrfood zahrnuje dvě fáze rozložené do tří týdnů. Během prvních tří dnů je celkový denní příjem energie omezen na 4200 kilojoulů (neboli 1000 kalorií). K dosažení tohoto limitu se doporučuje vypít tři nápoje obsahující kapustu, celer, rukolu, petržel, listové zelí, zelený čaj matcha a citronovou šťávu. Součástí přídělu je rovněž konzumace jednoho Sirtfood jídla, např. kuřecího masa na kari.

Ve dnech čtvrtém až sedmém člověk pokračuje konzumací 2 až 3 zelených džusů a maximálně dvou přesně specifikovaných jídel, a to až do celkového energetického příjmu 6300 kJ denně (1500 kcal).

Druhá fáze diety Sirtfood

Následuje fáze číslo dvě. Během dalších čtrnácti dnů by měl být celkový denní příjem energie v rozmezí 6300 až 7500 kJ (tedy 1500 až 1800 kcal) se třemi jídly, jedním zeleným džusem a jednou až dvěma Sirtfood svačinami.

Po tomto cyklu se doporučuje pokračovat v pravidelné konzumaci stravy bohaté na Sirtfood spolu se zelenými džusy dle vyváženého stravovacího plánu. Dojde tak k omezení přísunu energie, což je základním stavebním kamenem hubnutí a udržení si váhy na příjemných číslech.

Má Sirtfoods nějaká rizika?

Stejně jako u dalších diet je snižování váhy spojováno s rychlejším odvodňováním organismu a tím se zvyšujícím nebezpečím vzniku žlučových kamenů

Na závěr podotýkáme, že nejlepší cesta k redukci váhy je ta, která probíhá v souladu s vaším aktuálním stavem a podporuje fyzickou i duševní pohodu. Je samozřejmě nezbytné ji také dlouhodobě dodržovat a také se přiměřeně hýbat. Jen správným mixem těchto skutečností můžete dosáhnout požadovaného výsledku.

GLOSA: Mikýřova úžasná pouť Survivorem. Mikyska vyhrál právem, ale pomohla mu zbabělost a krátkozrakost soupeřů

Související články

Další články

Nejnovější kauzy