Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Svatba Karlose a Lely Agáta Hanychová

Zpátky do lavic: Zavření škol podle vědců zpomaluje šíření koronaviru až o 60 %

Zpátky do lavic: Zavření škol podle vědců zpomaluje šíření koronaviru až o 60 %
Zdroj: Pixabay.com
+ Dalších 8 fotografií
covid-19
Dlouho se spekulovalo o tom, zda děti mohou přenášet koronavirus. Vědecká studie provedená v Číně dokazuje, že nemocí covid-19 se děti mohou nakazit a přenášet ho. Jedno čtrnáctileté dítě pak podle nich rovněž vídá zhruba třikrát více lidí než průměrný dospělý. Uzavření škol tak podle studie zpomaluje šíření nákazy o 40 až 60 %.

V Česku se žáci a studenti již brzy vrátí zpět do lavic, i když s určitými podmínkami. Podle vědců ale zavření škol zpomaluje šíření nákazy o 40 až 60 %. Dlouho se spekulovalo, zda dítě vůbec může přenést koronavirus na dospělého, čínská studie nyní dokázala, že skutečně může.

Doktor Marco Ajelli z Itálie pro deník New York Times uvedl, že z jeho bádání jasně vyplývá, že pokud se děti vrátí do škol, počet nakažených začne stoupat a reprodukční číslo se zvýší. V Česku je reprodukční číslo aktuálně 0,8 a studie proto vyvolává obavy, že s návratem žáků do lavic by se mohlo zvednout.

Kromě čínské studie pak byla zveřejněna i studie německá, která se zabývala otázkou, zda dítě s koronavirem může být stejně nakažlivé jako již nakažený dospělý. Podle vědců tomu tak skutečně je a navíc odhalili, že dítě bez příznaků je pro lidi stejnou hrozbou jako takové, které příznaky má.

Řetězec

Podle vědců z Číny a Německa může otevření škol znovu odstartovat epidemii ve státech, v nichž se podařilo šíření koronaviru zpomalit. Obě studie byly údajně zaslány i prezidentovi USA Donaldu Trumpovi. Ten totiž hodlá, ačkoliv situace v Americe není příznivá, děti poslat do lavic ještě v letošním školním roce.

Dominique Alagia o SuperStar: Chtěli ze mě udělat pipinu, Pagáčová psala, že jsem pí..

Související články

Další články

Nejnovější kauzy