Trendy tagy Čauky lidi SuperStar 2021 StarDance 2021 Výměna manželek 2021

Nejnovější kauzy

Zpackaná covidová opatření: Vojtěch snížil odpovědným úředníkům plat, nejvíc to odnesl náměstek

Zpackaná covidová opatření: Vojtěch snížil odpovědným úředníkům plat, nejvíc to odnesl náměstek
Zdroj: Profimedia
Koronavirus

Po auditu na ministerstvu zdravotnictví zadanému kvůli přípravě protiepidemických opatření, později rušených soudy, budou mít odpovědní úředníci snížené platy, výpověď ovšem nikdo nedostane, uvedl server iROZHLAS.cz.

Kontroloři kromě nerespektování nejvyšších soudních autorit identifikovali tři hlavní pochybení. Úředníci mají vše napravit do konce října. Koronavirová opatření vydávaná ministerstvem zdravotnictví bude nově přezkoumávat Legislativní rada vlády. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) tak nastaví nový proces ohledně schvalování.

Postih se bude týkat náměstka pro legislativu Radka Policara, který je formálně zodpovědný za přípravu opatření. "Bude mu sníženo jeho služební ohodnocení, což má dopad na jeho odměňování a plat," uvedl Vojtěch. Podle serveru ministr Policarovi snížil hodnocení ze stupně vynikající na stupeň dobrý, což povede ke snížení platu zhruba o dvacet procent. Jak dlouho bude mít náměstek snížený plat, není jasné.

Soudy zrušily 25 nařízení

Policar se trest dozvěděl v pondělí večer, stejně tak jeho kolegové. Kolika dalších úředníků se postih dotkne, ministr neupřesnil. Náměstek ale na ministerstvu zůstává. „Probrali jsme to spolu, já jsem mu v pondělí sdělil své výtky a bavili jsme se o auditu, on s tím nesouhlasí,” uzavřel ministr. Policar na žádost o vyjádření nereagoval.

Soudy zrušily více než 25 mimořádných opatření, která ministerstvo v době boje proti epidemii covidu-19 vydalo. Často argumentovaly tím, že opatření nebyla dobře odůvodněná. Vojtěch proto po svém návratu do čela resortu zadal v červnu audit, aby prověřil, zda a kteří jeho podřízení chybovali.

Odflákli právní přezkum

"V rámci auditní akce bylo navrženo jedno doporučení střední míry závažnosti a dvě vysoké míry závažnosti," stojí v auditu, který má 51 stránek. Prvním zjištěním kontrolorů bylo, že chybí "nastavení procesů do vnitřních metodických postupů spojených se zpracováním a vydáváním mimořádných a ochranných opatření v rámci pandemických situací".

Druhé zjištění spočívá v tom, že v organizačním řádu ministerstva chybí nastavení pravomocí jednotlivých úředníků. "Jedná se o věci týkající se nedostatečného procesu tvorby opatření, respektive, kdo co má zajišťovat v rámci tvorby toho opatření," podotkl ministr. Poslední problém je podle auditorů v tom, že ani po roce se ministerstvu nepodařilo plně obsadit tým, který má bojovat s pandemií.

Ministr řekl, že závěry auditu nepodceňuje a chce, aby na jeho odborný aparát bylo spolehnutí. "Potřebuji, aby ta opatření byla potvrzena a verifikovaná i ze strany právní sekce. Dále potřebuji vědět, že je vše v pořádku, a tady se zdá, že ne vždy se právní přezkum prováděl a nedocházelo k upozornění, že by ta opatření byla dostatečně odůvodněná, a to se musí změnit," uzavřel.

Související články

Další články