Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek Výměna manželek 2022 válka na Ukrajině MS v hokeji 2022

Zoufalství a nejistota: Češi žijící v Británii mají velké potíže dostat se na Vánoce domů

Zoufalství a nejistota: Češi žijící v Británii mají velké potíže dostat se na Vánoce domů
Zdroj:
+ Další 3 fotografie
uzavření hranic
Velká Británie se teď potýká nejen s mutací koronaviru, většina států s ostrovní zemí dokonce "přerušila kontakt". Žádné lety, zácpy na dálnici M20, která spojuje Londýn a zbytek Anglie s Evropou a uzavřený tunel pod průlivem La Manche zapříčinily, že se někteří Češi nedostanou z ostrova domů na svátky. Přitom jsou ochotni podstoupit i karanténu. Od středečního poledne už zase lety mají fungovat.

Zdeňka Kolářová z Karlových Varů studuje v Newcastlu na Northumbrijské univerzitě. Pro Právo popsala, že vůbec nemá tušení, co se teď bude dít. Domů se měla dostat letadlem, let jí však zrušili. Zkusila to tedy přes autobus, který měl vyrazit ve středu, což by stihla domů za rodinou na Štědrý den akorát. A takových prý bylo víc.

Podstoupím i karanténu, míní nejen Zdeňka

"Student Agency na stejné datum přidalo tři autobusy," vylíčila studentka. Neví se ale, zda k takové cestě vůbec dojde, když je eurotunel zavřený. Zdeňka samozřejmě doufá, že budou mít štěstí a tunel se otevře. "Tohle je poslední možnost," zoufala si studentka. Svěřila se, že toto odloučení od rodiny je zatím nejdelší. Je ochotná jít do karantény, hlavně se chce vrátit za rodinou na svátky. "Vůbec s ní nemám problém. Za cenu toho, že budu s rodinou, to stojí," vylíčila.

Po Novém roce se navíc hned tak vrátit nemusí. "Celé zkouškové období proběhne online formou na dálku, takže by mi nevadilo vrátit se až začátkem února," dodala na závěr Zdeňka. Stejně jako Kolářová to má i Petra, která pracuje v Nottinghamu, ta chtěla zpět do Česka odcestovat autem hned v pondělí. Karanténa pro ni není překážkou.

"Spolu s manželem jsme měli odpoledne odjíždět. Sledujeme zprávy, ale prozatím toho moc nevíme. Informační linky eurotunelu jsou přetížené. Pouze nám v noci poslali SMS zprávu, ať teď nejezdíme, že nás nepustí," uvedla v rozhovoru. "Zjišťovali jsme si, jaké jsou jiné možnosti – letadlo, trajekt. Ale bohužel to vypadá, že dalších minimálně 24 hodin nebude možné Spojené království opustit," doplnila Petra.

Už jsem to vzdal, říká Čech žijící v Londýně

Osmatřicetiletý Jan žijící v Leicesteru doufal, že se po delší době podívá za rodinou. Letenku měl od září, ale let mu zrušili. Zkusil druhou jinde, tento let byl zrušen také. "Osobně jsem to vzdal už před třemi týdny," řekl Honza Právu a stejnou zkušenost zažil i dvaačtyřicetiletý Pavel z Londýna. "To samé se stalo mně. Když British Airways zhruba před měsícem radikálně zredukovaly svůj letový řád, zrušily tím i můj let. Většina lidí, co znám, vzdala letošní Vánoce v Česku už dřív. Ty karantény na obou stranách tomu hodně napomohly," vylíčil Právu.

Stovky českých kamioňáků navíc uvázly na hranicích s Británií. Některé firmy se sice v posledních dnech rozhodly stáhnout své řidiče včas, udělaly tak kvůli nejistotě s brexitem, všechny firmy to však neučinily. A právě v této době se nejen kvůli obavám z brexitu, ale také kvůli Vánocům jezdí o dost víc.

Nyní se situace obrátila. Od středečního poledne bude možné vrátit se letecky z Británie do České republiky. Cestující musí před nástupem do letadla předložit negativní antigenní nebo PCR test na koronavirus provedený v Británii. Po příletu dál platí domácí karanténa, druhý test mohou lidé absolvovat nejdříve po pěti dnech.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy