Trendy
válka na Ukrajině válka v Izraeli StarDance 2023 Big Brother 2023 StarDance 2023: kompletní přehled

ZOH v Pekingu obrazem: Hry zahájeny, jako první zabojují o medaile dámy

ZOH v Pekingu obrazem: Hry zahájeny, jako první zabojují o medaile dámy
Zdroj: Profimedia
+ Dalších 5 fotografií
olympiáda

Zimní olympijské hry v Pekingu oficiálně začaly. Místo tradičního velkého olympijského ohně hoří jen pochodeň uprostřed obří vločky, kam ji umístili poslední členové štafety.  Českou výpravu na plochu Ptačího hnízda přivedli krasobruslař Michal Březina a kapitánka hokejistek Alena Mills. Už v sobotu se o medaile poperou například Martina Sáblíková nebo Šárka Pančochová.

Česko má v Pekingu rekordní výpravu na zimní olympiádě, ale konečný počet účastníků bude o něco nižší než původně ohlášených 116 kvůli zraněním i koronaviru. O nejvyšší počet zimních olympioniků v historii se postaral zejména premiérový postup hokejistek.

Olympijský program her v Pekingu na víkend

Olympijský program her v Pekingu na víkend (finále a česká účast):

Sobota:

3:45 snowboarding - slopestyle ženy - kvalifikace (Pančochová),

7:05 curling - smíšené dvojice: ČR - Velká Británie,

7:20 skoky na lyžích - střední můstek muži - kvalifikace (Koudelka, Kožíšek, Sakala),

8:45 běh na lyžích - skiatlon ženy (Nováková, Hynčicová),

9:30 rychlobruslení - 3000 m ženy (Sáblíková, Zdráhalová),

9:40 hokej - ženy: ČR - Švédsko,

10:00 biatlon - smíšená štafeta (ČR),

11:45 skoky na lyžích - střední můstek ženy (A. Indráčková, K. Indráčková, Ulrichová),

12:00 rychlobruslení na krátké dráze 500 m ženy - kvalifikace (Hrůzová), smíšená štafeta - finále,

12:10 saně muži - 1. a 2. jízda (Lejsek),

12:30 akrobatické lyžování - boule muži -finále,

13:05 curling - smíšené dvojice: ČR - Švýcarsko.

Neděle:

2:05 curling - smíšené dvojice: ČR - USA,

2:30 krasobruslení - družstva - krátký program ženy (Březinová), volný program muži (Březina),

2:30 snowboarding - slopestyle ženy - finále,

4:00 sjezd muži,

7:05 curling - smíšené dvojice: ČR - Kanada,

8:00 běh na lyžích - skiatlon muži (Knop, Novák. Fellner),

9:30 rychlobruslení - 5000 m muži,

12:00 skoky na lyžích - střední můstek muži,

12:30 akrobatické lyžování - boule ženy - finále,

12:30 saně - muži - 3. a 4. jízda (Lejsek).

Šéf mise Martin Doktor odhadoval, že se slavnostního zahájení osobně zúčastní zhruba pět desítek českých sportovců. Jednalo se zejména o ty, kteří bydlí přímo v Pekingu. Doprava z horských středisek je totiž komplikovaná. Řada českých sportovců si ozdobila nezbytný respirátor namalovaným knírkem, kterým na dálku pozdravila snowboardcrossařku Evu Samkovou. Olympijská vítězka ze Soči a bronzová z Pchjongčchangu nemůže v Číně závodit, protože se nestihla zotavit z prosincové zlomeniny obou kotníků.

První boje Česka o medaile

První českou medailovou nadějí v Pekingu bude v sobotu Martina Sáblíková v rychlobruslařském závodě na 3000 metrů. Ve své hlavní disciplíně se představí snowboardistka Šárka Pančochová. Hokejistky se po úvodní výhře nad Čínou utkají v sobotu se Švédkami. O víkendu bude rozděleno třináct ze 109 medailových sad, tu vůbec první dostanou nejlepší běžkyně v olympijském skiatlonu v sobotu přibližně v 9:30 SEČ.

V té době začne také rychlobruslařská trojka, z níž má Sáblíková šest titulů mistryně světa, zlato z Vancouveru a stříbro ze Soči i světový rekord. Loni byla na této trati na MS v Heerenveenu druhá, ale letošní sezona i vinou zranění zatím není nijak oslnivá. Nejlepším výsledkem bylo třetí místo v prosinci v Calgary, ale tam na startu chyběly nejlepší Nizozemky - mistryně světa Antoinette de Jongová a první žena Světového poháru Irene Schoutenová. Sáblíkové jsou v boji o její sedmou olympijskou medaili přisuzovány větší naděje na pětikilometrové trati, která je na pořadu ve čtvrtek. Spolu s ní se na ledovém oválu představí i Nikola Zdráhalová.

Pančochová se jako první snowboardistka v historii kvalifikovala na hry hned ve třech disciplínách a o víkendu je na programu její nejsilnější - slopestyle. V té byla před osmi lety v Soči po první jízdě v čele, ale ve druhé měla těžký pád a skončila pátá. Ve stejném roce triumfovala ve Světovém poháru. V posledních letech se jí tolik nedařilo, ale při loňské generálce v Pekingu skončila čtvrtá. Největší favoritkou je sedmnáctiletá Japonka Kokomo Muraseová. Po sobotní kvalifikaci se v neděli od 2:30 SEČ uskuteční finále. Na hrách se Pančochová ukáže ještě v U-rampě a Big Airu.


Související články

Další články