Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek Výměna manželek 2022 válka na Ukrajině MS v hokeji 2022

Znovu otrávená Bečva: Poté, co do řeky unikl kyanid, vyplavala další neznámá látka

Znovu otrávená Bečva: Poté, co do řeky unikl kyanid, vyplavala další neznámá látka
Zdroj: archiv Robert Stržínek
otrávená Bečva
Do řeky Bečvy ve Valašském Meziříčí-Juřince dnes unikla neznámá látka. Na hladině se vytvořila pěna. Podle starosty Roberta Stržínka se látka do Bečvy dostala ze stejného vyústění kanálu, jakým podle zjištění policie před několika týdny do řeky unikl kyanid. Hasiči a inspektoři České inspekce životního prostředí (ČIŽP) z vody odebrali vzorky. Ministr životního prostředí Richard Brabec vyzval orgány činné v trestním řízení, aby dnešní i zářijovou kontaminaci řeky co nejrychleji vyšetřily.

"Byl detekován únik neznámé látky z toho inkriminovaného kanálu, který vede z rožnovské Tesly. Na hladině řeky se objevila pěna. Samozřejmě poté, co máme informace, že před pár týdny odtamtud vytekl kyanid, tak jsou všichni ostražití," řekl ČTK Stržínek.

Situaci nechce zlehčovat, přesto si nemyslí, že by znovu unikl kyanid. "Pevně věřím, že to bude nějaký saponát nebo něco podobného. Samozřejmě hasiči odebírali vzorky, dělali zkoušky. Budeme moudřejší za pár dnů," řekl starosta.

Bečvou se bude zabývat Sněmovna

Sněmovna se má v pátek kromě souhlasu s prodloužením nouzového stavu zabývat také otrávenou Bečvou. Rozhodla o tom dnes na návrh lidovců v rámci úprav programu své aktuální schůze. Odmítla naopak snahu Pirátů, aby vláda rozšířila vyplácení prodlouženého ošetřovného i na rodiče jedenáctiletých děti. Ve čtvrtek dolní komora zasedat nebude.

Podle schváleného návrhu, o kterém ve čtvrtek rozhodne Senát, mají nárok na ošetřovné ve výši 70 procent denního vyměřovacího základu rodiče dětí do deseti let věku po dobu uzavření škol. Podle místopředsedkyně Pirátů Olgy Richterové děti nezvládají být samy doma na distanční výuce.

Předseda poslanců KDU-ČSL Jan Bartošek prosadil, aby se Sněmovna zabývala nejen dosud nevyjasněnou zářijovou otravou Bečvy kyanidem u Valašského Meziříčí, ale také jejím dnešním znečištěním zatím neznámou látkou na stejném místě. Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) by měl dolní komoře poskytnout detailnější informace.

Kyanid vypustil do řeky Bečvy neznámý pachatel 20. září, případ stále vyšetřují vsetínští kriminalisté. Ekologická havárie postihla řeku v úseku pod Valašským Meziříčím až po Přerov. Podle odborníků kyanid poškodil celý vodní biotop a podmínky pro všechny na vodu vázané organismy na zhruba 40 kilometrech toku. Do kafilerie odvezli rybáři více než 40 tun ryb ze zasažené oblasti Přerovska.

Do Bečvy se dnes na stejném místě jako v září dostala zatím neznámá látka. Na hladině řeky se vytvořila pěna. K události vyjížděli hasiči, kteří na místě odebrali vzorky vody. Výsledky testů by podle starosty Valašského Meziříčí Roberta Stržínka (ANO) měly být k dispozici za pár dní.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy