Všichni si z filmů vždy pamatujeme jednu scénu, které na nás nejvíce zapůsobila. Často je to díky tomu, co se ve scéně děje. Vyvrcholení děje, konec, všechny tyhle okamžiky mají něco společného. Hudbu, která je podkresluje a dodává jim šmrnc. Někteří z nás poté zasednou k počítači a pouští si tzv. soundtrack, který nám vrací vzpomínky na onen film.

Zde je 5 nejlepších skladatelů filmové hudby podle redakce eXtra.cz

1. Hans Zimmer

Rodák z Frankfurtu nad Mohanem, který už nás několikrát dokázal rozplakat i nabudit zároveň. Hans Zimmer se narodil v roce 1957 a filmovou hudbu skládá od roku 1970. Od té doby složil hudbu k více než sto padesáti filmům.

Pár filmů, za kterými stojí taktovka tohoto skladatele: Lví Král, Pearl Harbor, Poslední samuraj, Temný rytíř, Interstellar, Počátek, Černý jestřáb sestřelen, Gladiátor, Piráti z Karibiku a mnoho dalších…

TADY máte lehkou ochutnávku.

Více o tomto skladateli můžete najít ZDE.

2. Ennio Morricone

Tento skladatel se pyšní titulem Maestro, tedy mistr. A my ho opravdu považujeme za mistra hudby. Je jedním z nejstarších hudebních skladatelů filmové hudby. Narodil se v roce 1928 v Římě. V téměř devadesáti letech pořádá poslední turné po Evropě. U nás vystoupí naposled 16. října v O2 aréně.

Tato persona stojí za mnoha filmy, které se dají řadit mezi největší trháky minulého století. Westerny Pro pár dolarů navíc, Tenkrát na Západě a Hodný, Zlý a Ošklivý určitě všichni známe. Právě tyto a mnoho dalších filmů nesou rukopis Mistra Morriconeho. Jeho nejznámější hudební téma nazpívala naše zpěvačka Věra Špinarová v písni Jednoho dne se vrátíš.

Ochutnávka ZDE

Více o legendě italské hudby najdete ZDE.

3. James Newton Howard

Američan, který stojí za nemalým počtem velice populárních filmů. Narodil se v roce 1951 v Los Angeles. Už od čtyř let hrál na klavír a chodil na symfonické koncerty.

Jeho dílem jsou například: Pretty Woman, Americké srdce, Uprchlík, Ďáblův advokát, Dokonalá vražda, King Kong, Já, legenda, trilogie Hunger Games, Dinosaurus nebo třeba Znamení.

Více o skladateli ZDE.

To nejlepší z jeho hudby naleznete ZDE.

4. James Horner

Druhý rodák z Los Angeles v Americe, James Horner, se narodil v roce 1953. Od svých pěti let hrál na klavír a svá raná léta strávil na londýnské konzervatoři. Právě v Anglii si oblíbil skotské hudební prvky, které později implementoval do své tvorby. Bohužel v létě 2015 zemřel při letecké nehodě. V té době skládal hudbu k filmu Bojovník, který byl posléze věnován právě jemu.

Nádherné dudy Jamese Hornera můžete slyšet například ve filmech Troja, Titanic, Nepřítel před branami, Avatar, Apocalypto, Statečné srdce a Apollo 13.

Více o skladateli ZDE

Ukázku jeho tvorby najdete ZDE.

5. Alan Silvestri

Alan Silvestri se narodil v roce 1950 v New Yorku. Je nejznámějším skladatelem hudby v USA. Jeho klavír a hoboj zazněly v desítkách filmů, které zná celý svět. Vystudoval obor filmová hudba na prominentní Berklee College of Music v Bostonu. Začínal jako neznámý skladatel a v 60. letech jezdil coby kytarista kapely Wayne Cochrane and The CC Riders.

Jeho hudbu můžete slyšet ve filmech Kontakt, Forrest Gump, Zpátky do budoucnosti, Avengers, Krásná pokojská, Trosečník nebo například Osobní strážce, Honba za diamantem a Predátor.

Více o skladateli ZDE.

To nejlepší z jeho tvorby naleznete ZDE.

Souhlasíte s naším výběrem? Dejte nám vědět do komentářů!