Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Bachelor Česko 2024 Zrádci (reality hra)

Znáte pravidla, jak obléknout děti v zimě?

Znáte pravidla, jak obléknout děti v zimě?
Zdroj: pixabay.com
Předchozí Další
+ Další 4 fotografie
TIpy
Sníh je všude kolem nás. V posledních dnech ho napadlo tolik, že i ve městech na nás vykukují sněhuláci a nadšené děti si vynahrazují online výuku sáňkováním i pořádnou koulovačkou. Pokud plánujete s dětmi strávit jarní prázdniny nejen na kopci za domem, ale chystáte se nadýchat i čerstvého horského vzduchu, v obou případech dbejte na kvalitní zimní výbavu pro sebe i své neúnavné potomky. Jaké kousky by vám rozhodně neměly chybět při dovádění ve sněhové nadílce?

V únoru teploty klesají často pod nulu, a v tom letošním, kdy padají dokonce teplotní rekordy, je více než důležité se umět do mrazů správně obléknout. Základem je dbát nejen na oděvy z kvalitní materiálů, ale také na jejich správné vrstvení. Zejména u menších dětí do pěti let se termoregulace teprve postupně vyvíjí, a tak mohou být náchylnější k prochladnutí nebo k přehřátí. Při výběru vhodných materiálů je ideální například kvalitní vlna jako merino vlna, hedvábí a fleece. Naopak se vyhýbejte bavlně, která není dostatečně vzdušná, a ačkoliv pohlcuje pot, tak dobře neschne. Kvůli tomu dochází k promočení oblečení, jež je nejen u dětí spouštěčem možného nachlazení.

Nepodceňujme ani správné vrstvení. Zde platí jedna osvědčená rada, a to oblékněme dítěti jednu vrstvu navíc, než bychom oblékli sobě. V rámci první vrstvy myslete na kvalitní funkční prádlo, které odvádí z těla pot a zároveň pomáhá udržovat stálou teplotu. Termoprádlo vybírejte ze syntetiky, hedvábí, merino vlny, nebo vlny v kombinaci s nylonem či polyesterem. Druhá vrstva by se měla skládat z vhodných roláků, mikin či triček. Tato forma oblečení nejlépe přilne k tělu, zahřeje a zároveň izoluje teplo. I zde zvolte materiály jako fleece nebo merino vlnu. Třetí vrstva chrání před počasím a jeho nepříznivými vlivy. Materiál by tedy měl být především voděodolný, vzdušný a zateplený. Nejlépe se hodí nepromokavá bunda se zimními kalhotami nebo kombinéza. Vyzkoušejte na příklad osvědčeného výrobce outdoorového oblečení Husky, kterého naleznete na www.hervis.cz. Voděodolné boty jsou rovněž samozřejmostí. Při nákupu vhodné obuvi sledujte protiskluzovou podrážku, která může zabránit nepříjemným pádům. Vhodnou značkou je například Kilimanjaro, jež nabízí lehké a pevné trekingové boty na procházky přírodou i na delší horské túry. K zimnímu oblečení neodmyslitelně patří i doplňky jako čepice, nákrčník, šála a rukavice. V případě opravdu velké zimy nasaďte dítěti kuklu, která chrání hlavu a krk před chladem, zejména při zimním sportování.

Nespornou výhodou v této nelehké době je možnost nakoupit alespoň dětskou výbavu v kamenných obchodech. Kromě vyřešení trablů s výběrem správné velikosti pro své ratolesti, jež se mění skoro přes noc, můžete využít i odborníků, kteří vám poradí hlavně se správným výběrem zimní výbavy, což potvrzuje marketingový ředitel Hervis Sports Jan Štádler. „Naše prodejny jsou nyní otevřené pro nákup dětského zboží. Zejména lyže, běžky nebo brusle je opravdu lepší vyzkoušet přímo na pobočce, kde máte možnost větší nabídky velikostí i typů a zároveň se na místě můžete poradit s vyškoleným personálem.”

Zimní dovádění nemusí skončit u koulování. Kdy je ideální čas na první sportovní lekce?

Děti zimu opravdu milují. Zatímco vy jste dopili všechen horký čaj, snědli svačinu a mnete si zmrzlé konečky prstů ve dlaních, ony skáčou radostí, kutálí se ve sněhu a dělají andělíčky. Pokud ale také patříte mezi zimní nadšence a sportovce, nebojte se do těchto aktivit zasvětit i své ratolesti. Při výběru vhodného sportu dbejte na současnou situaci spojenou s přetrvávající pandemií koronaviru, udržujte dostatečné rozestupy a zvýšená hygienická opatření. Ideální je tedy vyzkoušet nějakou méně známou trasu na běžkách nebo vyrazit na zamrzlé rybníky, případně na kluziště, kde jsou počty bruslařů přísně limitovány.

Ideální věk, kdy vzít své děti poprvé na běžky, se odhaduje mezi čtyřmi a pěti lety. Máte-li v sobě vytrvalost a pevné nervy, můžete je sami naučit základům. Důležitá je správná příprava, načasování a dostatek trpělivosti, shodují se nejen rodiči ale také profesionální sportovci. Rozhodně se nevyplatí spěchat ani na děti nějak tlačit. Vhodná doba přichází právě tehdy, zajímá-li se dítě o danou aktivitu samo. Jestliže si netroufáte, budete muset vydržet, až se opět otevřou skiareály, a svěřit děti instruktorům v lyžařských školách. Výhodou těchto středisek je také to, že malého začátečníka naučí všechno správně bez chyb, a navíc hravou formou.

Některé zimní areály poskytují za normálního provozu i výuku bruslení či krasobruslení, jež se dá v omezené míře praktikovat i dnes v rámci městských kluzišť či na zamrzlých rybnících. Nejvhodnější věk pro nácvik bruslení je okolo čtyř let v závislosti na schopnostech dítěte. I v tomto případě se doporučuje investovat do kurzu, kde se potomek naučí jak základním pohybům, tak také správnému držení těla, které se v pozdějším věku hůře odstraňuje. Bude-li dítě stát na ledě poprvé, doporučujeme používat hrazdičku, aby se mělo v případě nesnází čeho chytnout. U dospělých nebruslařů zase stojí za zmínku protiskluzová obuv, díky které můžete svým dětem asistovat, aniž byste očekávali nepříjemný pád.

Nicole ze Zrádců se vysmála Andree Bezděkové, že ji nepoznala: Ta to nevydýchala

Související články

Další články

Nejnovější kauzy