Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek Výměna manželek 2022 válka na Ukrajině MS v hokeji 2022

Známý parkourista trénoval kluky z dětského domova. Pokořili nezdolatelné

Známý parkourista trénoval kluky z dětského domova. Pokořili nezdolatelné
Zdroj: Albert
Parkour
Parkourista Tomáš Zonyga alias Zony se ujmul šesti kluků z dětských domovů. Pod jeho dohledem zažili den plný adrenalinu v parkourové hale. Splnil jim tím společně s Nadačním fondem Albert přání trénovat pod dohledem zkušeného profesionála.

Výskoky, přeskoky, lezení a akrobatické prvky, to všechno v sobě spojuje parkour, kterému se s velikou oblibou ve volném čase věnuje čtrnáctiletý Marián z Dětského domova v Semilech a pětičlenná skupinka kluků z Dětského domova v Duchcově. V jejich nelehkém vyrůstání bez rodičů pro ně znamená pohyb a radost.

Kluci zatím neměli k odbornému tréninku příležitost. Jejich sen setkat se s profesionálem jim pomohl splnit Nadační fond Albert v rámci každoročního projektu Bertíkova štafeta. Chlapci se tak osobně seznámili s jedním z nejúspěšnějších českých parkouristů Tomášem Zonygou. A co víc, vyzkoušeli si více jak dvouhodinovou lekci pod jeho vedením.

Pokořili nezdolatelné

Tomáš si pro ně připravil řadu méně i více náročných překážek, které na laika působily nezdolatelným dojmem. Kluci se nezalekli a po počáteční nervozitě se vzájemně hecovali k náročnějším trikům. Se správným provedením jim radil právě Tomáš. Ten si hned na úvod vyzkoušel jejich pozornost a bystrost při společné rozcvičce. Jejich odvahu zas prověřilo lezení na dřevěnou stěnu. Nechyběla ani salta a přeskoky typické pro parkour.

Jeden přeskok přes lavičku odstartoval velkou kariéru

Samotný Zony začal s parkourem ve třinácti letech, kdy přeskočil lavičku přemetem, a naprosto mu propadl. Dnes své zkušenosti také rád předává mladším následovníkům: „Jako malý jsem miloval hrdiny všeho druhu. Hrdiny s nezlomnou vůlí, kteří pomáhali okolí i přes to, že jim osud nerozdal vždy úplně ty nejlepší karty,“ říká Tomáš.

Rád bych svým příběhem inspiroval a svým jednáním pomáhal všem bez rozdílu v tom, aby šli za svými sny, nebáli se být sami sebou a nenechali se odradit ani nepříznivými okolnostmi,“ dodává.

Trénink plný inspirace

Na závěr si všichni popovídali o plánech do budoucna a dostali od profesionála rady, jak trénovat i mimo prostředí speciálně vybavené haly. „Jsem moc rád za tuto možnost a super den s Tomášem,“ nadšeně děkuje Marián z Dětského domova v Semilech. Parkour si trénuje sám v domově a své znalosti pak trpělivě předává i dalším dětem.

Aby se chlapci mohli v parkouru nadále vzdělávat a inspirovat k pohybu i své ostatní kamarády z dětského domova, dostali ještě od Tomáše jeho novou motivační knihu Deník parkouristy, která vyšla v polovině září. Knížka je plná příběhů ze Zonyho parkourové cesty, na kterých se snaží přiblížit, že parkour není o bláznivých, bezhlavých kouscích, ale naopak o tom poznat své limity a trénovat bezpečně.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy