Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině Prezidentské volby 2023 Výměna manželek 2023

Známe vysvědčení šestnáctileté Grety: "Ekologická záškolačka" je chytřejší než její odpůrci

Známe vysvědčení šestnáctileté Grety: "Ekologická záškolačka" je chytřejší než její odpůrci
Zdroj: Profimedia.cz
+ Dalších 15 fotografií
Greta
Greta Thunberg (16) hýbe světem, zvlášť v posledních dnech. Vynadala světovým státníkům, pohádala se s Donaldem Trumpem (73) a obdržela alternativní Nobelovu cenu za boj proti změnám klimatu. Přes tohle všechno je ale stále teprve šestnáctiletou dívkou, která by měla chodit do školy. Víme, jaké bylo její poslední vysvědčení!

Ve svých 15 odešla ze školy, posadila se na zem v centru Stockholmu a s velkou cedulí začala stávkovat, aby vyburcovala politiky k řešení klimatické krize. Za rok se kolem Grety Thunberg (16) vytvořilo celosvětové studentské hnutí a Pátků pro budoucnost se účastní statisíce mladých i dospělých.

Letos v létě se rozhodla, že studium přeruší. Na jachtě doplula do New Yorku, kde se tento týden zúčastnila konference Organizace spojených národů (OSN) o klimatu. Příznivci jásají, odpůrci Gretu sprostě urážejí. Prý je hloupoučká, měla by se vrátit do školní lavice a změny klimatu si nejprve pořádně nastudovat.

Jenomže Greta je nezpochybnitelně velice chytrá. Odejít na rok ze školy si mohla dovolit i z toho důvodu, že měla nastoupit už na střední. Ze základky by ji ani v benevolentním Švédsku nepustili.

Ve skandinávském království se vyučuje i známkuje jinak. Žáky nikdo nedeptá zkoušením před tabulí a už vůbec je učitelé nezesměšňují. Čest výjimkám, ale čeští kantoři si mindráky na nezletilých svěřencích léčí stále často a rádi. A s jakými známkami tedy Greta opustila základku?

Šestnáctiletá aktivistka se na posledním vysvědčení může pyšnit čtrnácti áčky a jen třemi béčky. A to při faktu, že každý pátek ve škole chyběla. Dvojku dostala pouze ze švédštiny, tělesné výchovy a ekonomie.

Argument o nevzdělanosti tak značně ztrácí na relevanci.

Je to smutné, ale kdyby se na základce učili třeba právě ekonomii ti, kteří Gretě s takovým gustem nadávají, nejspíš by ji studovali ještě teď...

" style="border: none; position: relative; visibility: visible; display: block; margin: 0px; padding: 0px;" height="120px" width="400px">

Jiří Strach o zákulisí natáčení Docenta: S Trojanem jsme si to užili, Ramba byla drsná i mimo plac, odhalil

Související články

Další články

Nejnovější kauzy