Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy koronavirus Extra Host (pořad) SuperStar 2020 Počasí

Nejnovější kauzy

Zmutovaný SARS útočí: Turisty v Asii děsí virus zabiják

nemoc
Turisté a Asiaté panikaří. Na kontinentu se objevila nemoc nápadně podobná těžkému akutnímu respiračnímu syndromu, který před 17 lety způsobil smrt stovek lidí. V Číně už je zaznamenáno 44 pacientů a číslo roste, vláda se proto rozhodla k určitým opatřením.

Propuknutí nemoci a ohlášení počtu nakažených osob vedlo k tomu, že v Hongkongu, Macau, na Tchaj-wanu, v Severní Koreji, Singapuru a Malajsii byla zavedena nouzová opatření. Například striktnější lékařské kontroly na hranicích a měření teploty u pasažérů na letišti mířících do provincie Chu-pej.

Čínská vláda v pátek oznámila, že 11 pacientů je v kritickém stavu a dýchá jen díky pomoci přístrojů a vykazují příznaky virového onemocnění plic. Doprovázejí je navíc příznaky těžkého akutního respiračního syndromu, jakými jsou teploty, bolesti hlavy a extrémní únava.

Podle Světové zdravotnické organizace probíhá vyšetřování a lékaři i vědci se snaží přijít na to, jaký patogen zákeřnou nemoc nápadně podobnou SARS způsobuje. Tato choroba přitom před 17 lety v Číně postihla 8000 lidí a celosvětově zabila 775 osob.

Opatření

Hongkong ohlásil, že bude denně informovat o počtu nakažených a na letištích instaluje zařízení měřící teplotu cestujících. Některé vlaky navíc čeká důkladné čištění a dezinfekce. Mikrobiolog Yuen Kwok-yung tamní média informoval o existenci možnosti, že virus přenášejí zvířata. Tak tomu bylo i před lety.

Související články

Další články