Trendy tagy Čauky lidi Hubnete s nami Co ste hasiči Tokio 2020

Nejnovější kauzy

ZMĚNY V ROCE 2019: Kdo bude muset dát auto do šrotu? A komu ztěžkne peněženka? Víme to!

Zdroj: Profimedia.cz/eXtra.cz
+ Dalších 11 fotografií
Co nás čeká
Nový rok, nová pravidla? Česko je už dlouho zvyklé, že s přelomem prosince a ledna vždy přicházejí změny. Ani letos tomu nebude jinak. Jsou před námi příjemnější i méně příjemné novinky. Nevyhne se jim žádný z nás.

Česko si v roce 2019 připomene 30 let od sametové revoluce, 50 let od protestního upálení Jana Palacha, zároveň si však bude muset zvyknout na změny, které na letošek připravili zákonodárci.

Dali jsme dohromady ty nejzásadnější, o kterých rozhodně musíte vědět.

Důchody

Hned od ledna si polepší všichni Češi pobírající důchod Základní výměra důchodů starobních, invalidních, vdovských, vdoveckých a sirotčích, které byly přiznány do 31. prosince 2018, se zvyšuje o 570 Kč na 3270 Kč.

O tisícovku víc v peněžence nově najdou všichni lidé starší 85 let, stát přidá rovněž seniorům s nízkou penzí Pozitivní vliv na zhodnocování důchodů bude mít především změna jejich složení.

Mzdy

V roce 2017 činila minimální mzda 11 000 Kč, v roce 2018 už 12 200 Kč a ten letošní neskončí bez jejího zvýšení. Znovu poskočí asi o tisíc korun, částku 13 200 Kč už dříve předesílal premiér Andrej Babiš (64). Další navyšování se pozitivně promítne na kontech přibližně 150 tisíců zaměstnanců.

Poplatky a daně

Tohle zabolí všechny živnostníky a drobné podnikatele, rok 2019 totiž přináší rekordní zvyšování některých poplatků. K růstu dojde zejména u záloh na zdravotní pojištění Minimální výše zálohy se letos vyšplhá na 2208 Kč, což znamená nárůst asi o 200 Kč.

Beze změny nezůstanou ani minimální zálohy na sociální pojištění, které nově činí 2388 Kč, přičemž částka opět narostla asi o 200 Kč. Pro živnostníky s vedlejší činností zálohy činí 955 Kč.

Neříkej hop, dokud nepřeskočíš, ale roční zúčtování daní by mělo dostat podobu hodnou 21. století. Od roku 2019 budete moct využívat jednodílný tiskopis Žádost o roční zúčtování. A co víc, bude možnost pracovat buď s papírovou, anebo elektronickou formou. Úřady jsou připraveny i na variantu, že formy budete chtít zkombinovat.

Méně příjemnou zprávou je ale nový termín podávání přiznání k dani z nemovitých věcí. To budou muset všichni noví vlastníci nějaké nemovitosti z roku 2018 odevzdávat nepozději už 31. ledna 2019.

Zdravotnictví a nemocenská

Zhruba v polovině roku budou moct zajásat všichni, kteří se kvůli strachu ze ztráty peněz báli stonat. Už se nebudete muset přemáhat a chodit do práce s chřipkou, protože vláda se shodla na zrušení tzv. karenční doby. Opět se tak začne vyplácet náhrada mzdy během prvních tří dnů pracovní neschopnosti

Kritici tohoto kroku se obávají, že budou zaměstnanci "neschopenku" zneužívat, zastánci jsou ale přesvědčeni, že jde o jeden z atributů spravedlivého sociálního státu.

Nový benzin

A teď pozor, přichází ta nejhorší zpráva za poslední roky. Alespoň pro ty, kterým v garáži či na parkovišti stojí vůz vyrobený před rokem 2005.

Na čerpacích stanicích totiž už nenatankujete Natural 95 (E5). Česko se připojuje k evropskému trendu a na pumpách se nově objeví benzin E10. Ten je ale pro motory staré přes přibližně 13 let nevhodný.

Jestliže vlastníte auto splňující ekonormu Euro 4 a vyšší, můžete si oddechnout. V opačném případě vás čeká tankování výrazně dražších prémiových paliv. Další možností je pak poslat vozidlo do šrotu a pořídit si nové.

V dopravě ale přijdou i změny zvyšující bezpečnost, na dálnicích bude nově umístěna značka upozorňující na jízdu v protisměru.

Související články

Další články