Trendy tagy Čauky lidi Hubnete s nami Like House Libuše Šafránková

Nejnovější kauzy

Změny v očkování: Dojde na další věkovou skupinu, praktici budou využívat Modernu

Zdroj: Pixabay
Koronavirus

Od nedělní půlnoci se k očkování proti covidu-19 budou moci registrovat lidé ve věku 40 až 44 let. Poté už se možnost očkování otevře pro všechny lidi nad 16 let. Novinářům to dnes řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Nyní se mohou nechat očkovat lidé nad 45 let. Věková kategorie 45 až 49 let byla otevřena tento týden v noci na úterý, podle dat ministerstva zdravotnictví za dva dny dostalo očkování asi 150.000 lidí v tomto věku. K praktikům navíc nově poputují vakcíny od firmy Moderna.

Až se možnost očkování nabídne i lidem ve věku 16 až 39 let, bude mít stát podle Babiše obrázek o tom, kolik lidí má o vakcinaci zájem. Na základě toho pak také může upravit kampaň na podporu očkování. Už nyní se podle něj připravuje část kampaně, která by měla cílit na mladší lidi. Kdy přesně se očkování otevře pro všechny nad 16 let, premiér neuvedl.

Spojené státy tento týden rozhodly, že vakcínu od společností Pfizer/BioNTech mohou dostat i děti ve věku 12 až 15 let. Dosud byla určena jen pro starší 16 let. Babiš předpokládá, že podobné rozhodnutí brzy padne i na evropské úrovni. Stát uvažuje o tom, že by do očkování zapojil i firmy. Babiš ale dnes řekl, že je ještě nutné to promyslet, byly by na to potřeba větší dodávky vakcíny Pfizer.

Praktici obdrží vakcíny od Moderny

Mezitím se praktičtí lékaři od příštího týdne dočkají vakcíny od firmy Moderna. Měl by se tak vyřešit problém s tím, že u praktických lékařů čeká na očkování přes 216.000 lidí, z toho asi 23.000 seniorů nad 80 let. Dosud praktičtí lékaři dostávali především vakcíny společností AstraZeneca a Johnson & Johnson, kterých ale zatím nebylo dost pro všechny zájemce o očkování v ordinacích.

Celkem by měli praktici podle Babiše v květnu a červnu dostat 454.000 dávek Moderny. Každý týden bude podle předsedy Sdružení praktických lékařů Petra Šonky dodáno 70.000 dávek, z toho 50.000 bude rozvezeno do ordinací praktiků, zbytek bude určen na druhé dávky už dříve očkovaných lidí. Vakcíny od AstraZeneky bude podle Šonky v květnu dodáno jen asi tolik, aby to pokrylo požadavky na druhé dávky očkování.

Lékaři kritizují distribuci

Vakcínu Moderny si budou praktici objednávat přímo u distributora, podobně jako se to nyní děje s očkovací látkou Johnson & Johnson. Distributorem obou vakcín je firma Avenier ze skupiny Agel podnikatele Tomáše Chrenka. Dosud se Moderna rozvážela podle požadavků krajských koordinátorů očkování. Změnu zajistí dodatek smlouvy, který ve středu podepsaly s distributorem zdravotní pojišťovny. Podepsání novinářům potvrdil náměstek ředitele Všeobecné zdravotní pojišťovny David Šmehlík. Vakcína od firmy Pfizer/BioNTech se bude i nadále rozvážet do očkovacích center.

Praktičtí lékaři dosavadní distribuci vakcín kritizovali, krajští koordinátoři podle nich preferovali velká očkovací centra. Společnost všeobecného lékařství České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně, která sdružuje asi 5000 praktických lékařů, dnes v prohlášení uvedla, že na praktických lékařích přitom bude spočívat úkol přemlouvat ty, kteří nejsou rozhodnuti se nechat očkovat.

Související články

Další články