Trendy tagy Čauky lidi Hubnete s nami Like House Libuše Šafránková

Nejnovější kauzy

Změna času se blíží: Jak se lépe vyrovnat s posunutím ručiček o hodinu dopředu

Zdroj: profimedia.cz
stres
Máme tu jaro a spolu s ním i první letošní změna času. V neděli 29. března se ručičky na hodinách posunou a ve dvě ráno budou rázem tři. Ochuzení o hodinu spánku je pro mnohé stresující a některé lidi rozhodí i na několik týdnů. Jak se se změnou času lépe vyrovnat?

Už v neděli 29. března dojde ke změně času ze zimního na letní. Lidé tak budou spát o hodinu méně, což pro mnohé může být velmi stresující, i jedna obyčejná hodina totiž může mít na tělo obrovský vliv. Víme, jak se s touto změnou lépe vyrovnat.

Usínejte ve tmě a tichu, věnujte se sami sobě

Pokud chcete předejít negativním dopadům změny času na váš organismus, je důležité, abyste usínali v naprostém klidu. Podstatné je ulehnout do postele brzy a snížit ruch ve vašem prostoru na minimum. Zhasněte světlo, vypněte televizi, odložte telefon a soustřeďte se na spánek. Tiché a tmavé prostředí je pro nerušený spánek nejideálnější.

Pokud je to ve vašich možnostech, den před změnou času věnujte odpočinku. Nevykonávejte žádné náročné činnosti a snažte se vyhnout stresovým situacím. Ať už si nejlépe odpočinete při sportu, sledování televize či lenošení na zahradě, přizpůsobte svůj den tomu, abyste se večer před spaním cítili odpočatě a příjemně.

Ranní sprcha

Ať už máte ranní sprchování ve zvyku či ne, v den změny času ze zimního na letní vám nepochybně prospěje. Voda vás po ránu osvěží, probere a dodá vám energii i pocit čistoty. Nezaměňujte ovšem ranní sprchování za koupel ve vaně, která vás může naopak extrémně uvolnit a navodit pocit únavy.

Vyhněte se smaženému a kávě

Tohoto pravidla by bylo dobré se držet každý den, nicméně během změny času je ještě důležitější. Několik hodin před spaním, ideálně po celý den, se vyhýbejte smaženým pokrmům, které zatěžují trávicí systém. S tím pak souvisí i těžké usínání.

Ačkoliv jste možná jindy zvyklí svůj den nastartovat šálkem silné kávy, den před změnou času to nedělejte. Kofein totiž může mít nepříznivý vliv na kvalitu vašeho spánku. Pokud se nechcete převalovat v posteli, vynechte vše, co kofein obsahuje - vzdejte se Coca-coly, energetických nápojů i černého čaje. Ideální je rovněž nepít alkohol.

Prášky na spaní vynechte

Jakkoliv se změnou času cítíte rozhození, rozhodně v zoufalství nesahejte po prášcích na spaní. Ačkoliv po nich nepochybně budete spát jako miminko, váš přirozený spánkový režim rozhodí mnohem víc než chybějící hodina odpočinku.

Související články

Další články