Trendy tagy Čauky lidi Hubnete s nami Like House Libuše Šafránková

Nejnovější kauzy

Změna času 2020: Zrušení v nedohlednu, původně měla skončit už v roce 2019

Zdroj: archiv
návrh
V roce 2020 nás 29. března opět čeká změna času. Změny času původně měly být zrušeny už v roce 2019. Když k tomu nedošlo, lidé dlouho žili v dojmu, že poslední změnu zažijí v říjnu roku 2019. Ani tehdy však žádný konec nepřišel. Lhůta tak byla stanovena na rok 2021, ani tento termín se ale pravděpodobně nestihne. Rada EU a Evropský parlament se totiž návrhem Evropské komise na ukončení změn času stále nezabývají.

Od hlasování ohledně ukončení změn času uběhly už dlouhé měsíce. Většina států byla pro, Evropská komise tak podala příslušný návrh, od té doby se ale nic neděje. Ještě letos a zřejmě i příští rok nás tudíž změny času ještě čekají.

Členské státy EU si mají po veřejné a odborné diskuzi vybrat čas, jaký si ponechají. Mají tak učinit v souladu s okolními zeměmi, aby nebyl narušen vnitřní trh EU. Česká vláda se zrušením střídání času souhlasila, podle neoficiálního prohlášení premiéra Andreje Babiše by kabinet byl pro zachování zimního času, záleží ale i na okolních zemích.

Konec střídání času mají řešit resorty dopravy jednotlivých zemí jak na národní, tak na unijní úrovni. O tom, kdy a jaký návrh se bude probírat, ještě před nedávnem mohlo rozhodovat Finsko, které předsedalo Radě EU To ale zasedání na projednávání změny času do programu nezahrnulo, hlavní slovo nyní má Chorvatsko, které Radě EU předsedá od 1. ledna.

Zrušení je v nedohlednu

Ačkoliv v loňském roce byl termín zrušení změn času stanoven na rok 2021, vypadá to, že ani tento termín se nestihne. Evropany tak pravděpodobně čekají ještě minimálně tři změny času, přičemž je možné, že jich bude i víc.

Související články

Další články