Spisovatel Michal Viewegh (50) prožívá nejhorší období svého života. Po prosincové náhlé srdeční příhodě, kdy mu praskla aorta a jeho mozek byl při operaci chvíli bez kyslíku, trpí fyzickými i psychickými problémy.

„Zkusil jsem psát, ale moc dobře to nešlo. To kvůli těm očím,“ popsal Viewegh v rozhovoru pro MF Dnes, ze kterého vyplývá, že v praktickém životě řeší kvůli dříve nepoznaným zdravotním problémům mnohem horší situace.

Zatímco ke psaní se prý snad bude moci jednou vrátit, děsí ho prý komplikace s krátkodobou pamětí, se kterými se potýká od prosincového infarktu: „Je strašně nepříjemné řešit v restauraci situaci, kdy někomu cizímu vysvětlujete, že nejste schopen najít záchod, protože máte problémy s pamětí, je to nesmírně ponižující,“ vysvětluje spisovatel, který 8. prosince málem zemřel a život mu zachránilo jen to, že si sám stihl v jednu v noci zavolat záchranku, která ho odvezla do pražského IKEMu, kde ho po třech hodinách ještě v noci operoval profesor Pirk.

Vyhlídky jsou nejasné: „Chodím na terapie, při kterých zjišťuji, že si nic nepamatuji. A to bolí,“ uzavírá Viewegh, který prý stále sní a doufá v to, že jednou bude všechno jako dřív i s protézou v aortě a horší pamětí.