Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Zloděj, narkoman a vrah: Kdo byl muž, který byl zastřelen při vloupačce na Plzeňsku

Zloděj, narkoman a vrah: Kdo byl muž, který byl zastřelen při vloupačce na Plzeňsku
Zdroj: Profimedia / koláž eXtra
profil
Zlodějem, který zemřel ke středečnímu ránu po střelném zranění, byl také propuštěný vrah. Jaroslav Vidman se teprve v roce 2019 dostal z vězení na svobodu, kterou si však příliš dlouho neužil. Za mříže jej dostala vražda důvěřivého důchodce, kterého chtěl tehdy 20letý Jaroslav okrást o pár stovek, aby měl na drogy. Kdo byl na drogách závislý Jaroslav Vidman, který zabil pro další dávku a zemřel při krádeži?

Jaroslav Vidman nějaký čas vyrůstal ve Výchovném ústavu ve Žluticích. Už od svých dvanácti let čichal k toluenu a později se dostal i k tvrdším drogám. Marihuana i pervitin byly evidentně na denním pořádku, neboť při osudném činu, který ho dostal do vězení, byl pod vlivem těchto drog. Za sebou měl ještě předtím několik krádeží.

Vrah litoval, soud mu nevěřil

K brutální vraždě seniora Zdeňka M. z Chodova na Sokolovsku došlo v dubnu roku 2003. Dvacetiletý Jaroslav Vidman se u soudu přiznal, že 6. dubna navštívil svého známého, kterým byl onen 76letý Zdeněk, a chtěl u něj přespat. Důvěřivý muž jej u sebe přivítal a ještě mu připravil večeři. Vidman u soudu v listopadu téhož roku uvedl, že byl pod vlivem marihuany a pervitinu.

Důchodce byl prý oblíbený, protože rozdával cigarety, jídlo a někdy i peníze. A aby na drogy Vidman měl, v noci se probudil, údajně s halucinacemi, a chtěl starému muži sebral peníze z obálky, kterou měl senior v kapse od tepláků. Důvěřivý důchodce se však vzbudil a začal křičet, obálky se vzdát nechtěl. Vidman poté podle výpovědi vzal nůž a do svého známého začal bodat.

"Potřeboval jsem drogy, ale neměl jsem peníze. Všiml jsem si, že Matys má v kapse tepláků obálku s penězi. Chtěl jsem mu obálku vytáhnout, ale důchodce se vzbudil a začal křičet. (...) Zatlačil jsem ho do polštáře a začal bodat. Moc toho všeho lituji a jsem připraven nést následky," řekl u soudu Vidman. Z domu si odnesl něco přes 300 korun, 250 korun z obálky a drobné, které našel po domě. Soud také poznamenal, že už v minulosti důchodci Jaroslav ukradl kolem 5 000 korun.

A i když Vidman řekl, že činu litoval, znalci i soud jej označili za bezcitného jedince, který nemá žádnou úctu k lidskému životu a čin by mohl zopakovat. "Znalci uvedli, že vzhledem k jeho struktuře osobnosti hrozí, že by mohl své jednání zopakovat," uvedl tehdy v odůvodnění rozsudku Jan Špeta. "Nemá úctu k lidskému životu. Zabil jen proto, aby si mohl opatřit látku pro svoji potěchu," doplnil podle Novinek.cz v té době soudce s tím, že ale obžalovaný s policií spolupracoval, což byla polehčující okolnost. Vidman i tak dostal výjimečný trest a do vězení šel na 16,5 roku, původně mohlo jít až o 25 let. Ven se dostal teprve předminulý říjen.

Vykrádačka se nezdařila

Svobodu si propuštěný vrah moc neužil. Nyní už 37letý Vidman se totiž vydal krást do drážního domku ve Vochově na Plzeňsku a toto rozhodnutí mu bylo osudné. Majitel domu byl doma a legálně ozbrojený. 24. března kolem třetí ráno, když se Jaroslav vkradl do domu, zazněla střelba. Majitel domku trefil hrudník a Vidman se stačil jen vypotácet ven před dům, kde padl a zraněním podlehl.

V současné době probíhá policejní vyšetřování. "Kriminalisté Krajského ředitelství policie Plzeňského kraje ve věci zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu těžkého ublížení na zdraví s následkem smrti. Policisté tedy prověřují, zda došlo ke spáchání trestného činu, a rovněž posuzují okolnosti a podmínky nutné obrany. V souvislosti s tímto případem zahájili policisté také úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu porušování domovní svobody," informovala mluvčí plzeňské policie Pavla Burešová.

Bolestná zpověď Moniky Binias: S o 24 let mladším Petrem přišli o dítě. Bojovala i s tchyní

Související články

Další články

Nejnovější kauzy