Trendy tagy Čauky lidi Survivor 2022 Pavel Trávníček Výměna manželek 2022 Devadesátky (seriál)

Nejnovější kauzy

Zlo s pohlednou tváří: Zrodil se nový Trump! Drzý mladíček na vozíčku chce být prezidentem

Zlo s pohlednou tváří: Zrodil se nový Trump! Drzý mladíček na vozíčku chce být prezidentem
Zdroj: profimedia.cz
+ Další fotografie
USA
Američtí republikáni sice v prezidentských volbách prohráli a ztratili tak svou hlavní hvězdu Donalda Trumpa, o budoucnost se ale bát nemusí. Do Kongresu se totiž probojoval jejich zázračný mladík Madison Cawthorn (25), který je často označován jako Trumpův zlatý chlapec. Právě končícímu prezidentovi USA se totiž Cawthorn tolik podobá svými názory.

Pohledný mladík Madison Cawthorn působí na příznivce amerických republikánů jako hotové zjevení. V pouhých 25 letech se totiž stal nejmladším členem amerického Kongresu od roku 1965. Ve volbách přitom porazil mnohem zkušenějšího Moea Davise (62), který má za sebou mimo jiné kariéru vojenského vyšetřovatele. Cawthorn měl nad svým demokratickým protikandidátem navrch s 54 % hlasů.

Podobnost s Trumpem není náhodná

Cawthorn je republikán každým coulem, což dává často a rád najevo. Udělal tak například ihned poté, co byl zvolen do Kongresu. „Jen brečte, liberálové,“ napsal Cawthorn na Twitter po velkém úspěchu ve volbách. Podle odborníků šlo o nevhodné gesto, které přisuzují jeho mladické nerozvážnosti. Zároveň ale dal najevo, jakým směrem se bude jeho politika ubírat.

Republikánská hvězdička totiž chce bojovat s demokraty. Trnem v oku je Cawthornovi především předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosi. Podobný postoj má i k Alexandrii Ocasio-Cortez, která byla ve svých 31 letech doposud nejmladší členkou Kongresu. Experti si tak všímají, že jde o Cawthornův protějšek.

„Naše víra, naše svobody a naše hodnoty čelí útoku elit z pobřeží a levičáků, jako je Nancy Pelosi a Alexandria Ocasio-Cortez,“ uvedl v minulosti Cawthorn na adresu dvou demokratek. Nejen svým postojem vůči opoziční straně tak připomíná Donalda Trumpa, který na demokraty opakovaně útočí. Právě dosluhující prezident je velkým vzorem mladíka, který je upoután na kolečkové křeslo poté, co měl těžkou autonehodu. I on by se chtěl jednou stát šéfem Bílého domu.

Republikánům by mohl pomoct

Cawthorn tak podobně jako Trump leží v žaludku řadě demokratů. Levicoví aktivisté a příznivci progresivistického křídla v Demokratické straně nemohou mladíkovi vůbec přijít na jméno. Cawthorn je podle nich rasista a xenofob, z čehož byl několikrát nařknut i Trump. Mladý republikán pak pobouřil veřejnost například návštěvou Hitlerova Orlího hnízda nebo údajným obtěžováním spolužaček na škole.

Portál Politico označil Cawthorna pro jeho názory za "Trumpova zlatého chlapce". Odborníci si však nemyslí, že by podobnost s excentrickým miliardářem měla být pro vycházející hvězdu republikánů přítěží. Právě naopak. „Podle mě by mohl Republikánské straně pomoci u voličské skupiny, v níž nyní ztrácí: u mladých lidí,“ řekl portálu USA Today politolog Chris Cooper z Western Carolina University.

Související články

Další články